2014. ápr 10.

Miért szeretem a nyugdíjbiztosítást?!

írta: Attila 1981
Miért szeretem a nyugdíjbiztosítást?!

Tegnap hallgattam egy közgazdásszal készült riportot! Nem ma kezdte a szakmát, így magam is elhittem neki, amit a saját szememmel is látok, hogy a gazdaságban nincsenek csodák! A csodaváróknak ugyanis nem lett jobb egy fokkal sem a pénzügyi helyzete! Ugyanez a véleményem a különféle pénzügyi megoldásokkal kapcsolatban is! Nincsen tuti! Személyre szabott, pénzügyi célhoz igazított megoldások vannak!

Manapság azonban nagyon érdemes elgondolkodni azon, hogy kisebb, vagy nagyobb megtakarításainkat milyen eszközökbe fektetjük! Vége van már a "kamatvadász" korszaknak, amikor érdemes volt egyik bankból a másikba hurcolni a pénzünket! Nagy valószínűséggel a következő években sem  érdemes túlzottan erre apellálni, sem itthon, sem külföldön! Mai hír, hogy nagy valószínűséggel még tovább vágja a kamatot a Nemzeti Bank! Ennek következtében azt mondhatjuk, hogy lassan már az éven belüli banki lekötések esetében nemigen találunk olyan banki megoldást, amivel tőkeveszteséget ne érnénk el, a különböző adók, illetékek megfizetése nyomán! Elmondhatjuk nyugodtan, hogy akik nem hajlandók kilépni a banki " biztonság" ( erről azért tudnék mesélni :) ) keretei közül, azok tulajdonképpen "szegényre takarékoskodják  " magukat! Nem tudom kinek lenne érdeke ez?

Azt gondolom, megtakarítási képességtől függetlenül ma minden magyar családra ráférne egy pénzügyi tervezés! Enélkül olyan az életünk, illetve a jelen és jövő piaci környezetében olyanná lesz, amelyiket legrosszabb rémálmainkban sem szeretnénk! Házat akarunk építeni tervek nélkül, és csak pakoljuk ide-oda a téglákat, noha még az alapot sem ástuk ki! Számomra ilyen egy család élete, aki nem tervezi meg a pénzügyeit, legyen akármennyi bevétele! Mi mindig a tervezéssel kezdünk, ha nincs forrás, hogy nekikezdjünk egy konkrét terv megvalósításához, akkor közösen igyekszünk ezt a forrást megtalálni! Innen indul el egy család a biztosabb jövő felé!

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

De lássuk a címet, miért is szeretem a nyugdíjbiztosításokat?!

nyugdíjas pár.jpg

De kell erre egyáltalán gondolnunk? Kell ezzel a kérdéssel foglalkoznunk? Ez ma azt gondolom egy kardinális kérdés azon honfitársaink számára akik nem szeretnének teljesen elszegényedni idősebb korukra! Dolgozzanak akár határainkon belül, akár valahol a nagyvilágban! Tény, hogy nyugaton ezt megtanulják!

 1.) Milyen a mai nyugdíjhelyzet?

- jelenleg is  az átlagnyugdíjak 90 000  forint alatt vannak, noha még a demográfiai robbanás előtt vagyunk

- a "Ratkó nemzedék" jelentősen módosít a nyugdíjkifizetések mértékén, bár még a sávos korhatáremelés némileg tompítja a 2020-ban bekövetkező robbanást

bizonyos közgazdászok már 2020 -ban a felosztó -kirovó nyugdíjrendszer, vagyis az állami nyugdíjkassza összeomlását - (legalább is, komoly költségvetési beavatkozás, illetve piaci konszolidáció hiányában) prognosztizálják

- a konszolidáció nem jelent mást, mint elsőként a nyugdíj emelések elmaradását, ami reálértékcsökkenést jelent, majd a fokozatos csökkentését

- az igazi nehézséget, a "halálos csókot" a nyugdíjrendszerre a "gyes-nemzedék" ( 1970 után születettek) nyugdíjba vonulása jelenti majd

- 2040 -2050 körül, a mai harmincas nemzedék nyugdíjba vonulásának idejére az átlagnyugdíj, korábbi jövedelemtől teljesen függetlenül erős becsléssel számolva sem lesz több 40 000 forintnál!!!!

Kérdés vajon mire lesz ez elég? Vajon a fogyasztói társadalomban felnőtt polgár képes lesz -e minden gond nélkül erre a minimális költségszintre berendezkedni, ahol döntenie kell, hogy eszik, vagy fenntartja a lakását, esetleg megpróbál továbbdolgozni 70 évesen?

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

2.) Mit mondhatunk a "majd lesz valahogy" típusú embereknek?!

Első körben, amit minden közgazdász tud és hangoztat: a gazdaságban nincsenek csodák, vagyis kár várni arra, hogy egy varázsütéssel jobb lesz a helyzet!  Sajnos az ilyen módon gondolkodó embertársainkat fenyegeti a legnagyobb veszély! Mindaz, aki rákattint egy "nyugdíjblogra", az érzi a problémát! Azt gondolom, ha mi érezzük, akkor felelősségünk is, hogy éreztessük ezt a környezetünkben egy egy beszélgetés alkalmával! Ez közös társadalmi érdekünk! Demográfiai változás + kevesebb aktívkorú munkavállaló+ külföldön járulékot fizetők + állami garancia teljes hiánya a szociális ellátások tekintetében= saját erőfeszítés nélkül, egyenes út az időkori nyomorhoz! 

Ezzel a képlettel tudunk operálni!

Aztán a kérdés mögött ott van egy  társadalmi felelősség is mégpedig a mai szülői generáció felelőssége a gyermekeik iránt! Ezt a szociológiában úgy emlegetik, mint " szendvicsnemzedéket" ! Vagyis a mostani 20 év körüliek két dolgot fognak majd tapasztalni:

- egyrészt szüleik időskori megélhetési nehézségeit ( amit nyilván szeretnének orvosolni)

másrészt saját életükhöz, saját gyermekeik céljainak eléréséhez szükséges tőkét is össze kell majd gyűjteniük, hiszen negédes álom már ma is az ingyenes felsőoktatás, és minden ígérgetés ellenére a piacképes tudást a jövőben még drágábban kapja meg az, aki boldogulni szeretne!

Márpedig piacképes tudás nélkül, sem gazdasági, sem egyéni felemelkedés nem képzelhető el a mai világban sem, a jövőben pedig még inkább ez lesz a jellemző!

/ Zárójelben jegyzem meg, annak ellenére, hogy Magyarországon sokan panaszkodnak a munkanélküliségre, preferált autógyárak itthon már jelenleg sem találnak bizonyos pozíciókra jól képzett hazai munkaerőt!/

Ha még valaki úgy is gondolja, hogy ennyi pénzből is képes lesz majd megélni, mert lejjebb "zuhantja" az életszínvonalát, akkor sem nagyon tud spórolni a jellemzően, már ma is a hálapénzből dotált egészségügyi rendszeren, egészségügyi kiadásain! Az egészségügyi rendszer igazi "darázsfészek", vagy "forró kása" terület! Az elmúlt 15-20 évben senki nem mert, vagy éppen nem tudott érdemben hozzányúlni!

Közgazdászi beszámolóból tudom, hogy az egészségügy reformja elképzelhetetlen az egészségügyi kassza bevételeinek emelése nélkül, s noha mindig lesz valószínűleg egy minimális "ingyenes " ellátás, nagy valószínűséggel a fizetős egészségügyi rendszer bevezetése hozhat csak áttörő megoldást! 

Amíg egészségesek vagyunk, addig talán ez a kérdés kevésbé foglalkoztat, ha azonban elveszítjük az egészségünket, nem mindegy, hogy vannak-e forrásaink ahhoz, hogy magasabb színvonalon, eredményt ígérő eszközökkel és terápiával segítsük elő gyógyulásinkat!

Piacgazdaságban  ( sajnos, vagy nem sajnos) pénz nélkül, tudatosan megtervezett pénzügyi stabilitás nélkül meglehetősen nehéz helyzetben kerülhet akármelyikünk élete, ha most jól megy akkor azért, ha most is nehéz, akkor meg azért!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

3.) Szerencsére van megoldás:

Nem titok, évek óta, azon dolgozom, hogy a környezetemben élők anyagi helyzetén valamiféleképpen javítani tudjak! Eszközeink bőven vannak erre, hiszen különféle megoldásokkal tudunk költséget csökkenteni ( hitelek, bankszámlák, céges- és magán biztosítások) amivel sok esetben már keletkezik olyan forrás akár egy cégnél, vállalkozásnál, akár egy magánszemélynél, amellyel egyéb anyagi megterhelés nélkül már olyan megtakarítása keletkezik, amivel elkezdheti ezekre az égető kérdésekre az anyagi fölkészülést, vagyis növelheti bevételeit!

2014 január elseje, egy új fejezetet hozott a megtakarítási a nyugdíj - előtakarékoskodási piacon!  Az állam évi 20 % -ot ad hozzá a pénzünkhöz adójóváírás formájában, ha nyugdíjcélra teszünk félre!

MIÉRT? Nyilván azért, mert mindannyiunknál jobban látja, milyen jövőkép előtt áll a jövő nyugdíjasa, ahogy erről már korábban írtam a linken elérhető cikkemben:

http://ati1981.blog.hu/2014/03/25/pilatus_mossa_kezeit_avagy_az_allam_tudatja_velunk_ra_ne_nagyon_szamitsunk_nyugdij_ugyben

Hangsúlyoztam mindig a piac nagyon szélessé lett ebben a tekintetben is! Nem mindegy, hogy ki milyen megoldást választ, főként mennyiért! Nagy örömmel fogadtuk, hogy a Magyar Nemzeti Bank, nagy figyelmet fordít az új nyugdíjbiztosítások költségszintjére, mely ilyen módon még inkább az ügyfelek javát szolgálja!

Miért szeretem tehát az új lehetőséget?:

-évi 20% állami támogatás  (akár 130 000 forint/év)

-jó befektetési lehetőség ( 20- 30 befektetési alaphoz hasonló befektetési  eszközalap)

-díjnyertes eszközalapok széles választéka

-pénzpiaci, kötvény, garantált és abszolút hozamú alapok

-kockázati profilnak megfelelő alapválasztás lehetősége

-megoldja az előgondoskodást a korábban említett kérdésben

-előszűrt megoldáspalettán jelentős bónuszok  ( nyesz- számán, Önkéntes Pénztárban ilyen nemigen van) bónusz= ajándékpénz

-jogi előnyök, (noha a kifejezett nyugdíj biztosítási megoldásoknak van némi kötöttsége a törvény szerint

-tanácsadói javaslatok ( ellentétben a Nyesz- számlával ahol az ügyfélnek tisztában kell lennie a pénz és tőkepiac lehetőségeivel

-MNB által szabályozott költségek

-rokkantság esetén is szolgáltat

-biztosítási védelmet is ad ( ha elsősorban szerződésünket pénzgyarapításra szeretnénk használni, itt vigyázni kell mekkora biztonsági védelmet választunk!!!! de egy minimális összegű védelem, ami több milliós összeg is lehet alapesetben is, benne van a megoldásokban)

-személyre szabható 

-lehet szüneteltetni, összeget növelni, csökkenteni....

-nyugdíjba lépésig alacsony költségű vagyonkezelést nyújt, ha úgy dönt nem fizeti már

ÉRDEMES AZT IS TUDNI:

-(bizonyos megoldások esetén gondoskodási opciók=( a pénzintézet a vállalásnak megfelelően fizeti a megtakarítás összegét bizonyos ideig illetve a lejáratig,  ha a díjfizetővel valami gond történik. így a kitűzött cél megvalósul

-a nem kifejezetten nyugdíjcélra kötött megoldások esetében, akár egy egész életpálya is megtervezhető egy ilyen megoldással, hiszen teljesen rugalmasan kezelhető az első két három évet követően

-akár élethosszig szóló változata is van, mely hagyatéktervezéshez is kiváló lehetőség,hiszen bizonyos idő elteltével, módozattól függően részlegesen, vagy teljesen kamatadó és EHO mentesen jutunk hozzá a benne lévő pénzünkhöz!

Hangsúlyozom a piacon számos megoldás létezik!  Érdemes előszűrni, hogy mit is választunk, legyen szó akár kifejezetten nyugdíjbiztosításról, vagy egyéb magtakarítási célból indított megoldásról!  Mi ezt általában megtesszük, csak a legjobb megoldások maradnak benne a tarisznyában, amiből igény szerint lehet válogatni! Hangsúlyozom, ezek sosem rövid távra szólnak! Nem alkalmasak spekulatív jövedelemszerzésre! Akkor működnek jól, ha személyre szabottak, ügyfél igényhez igazítottak, és a megoldási lehetőségek sokasága közül leginkább megfelelnek költségekben is az Ön igényeinek!

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

AMIRE KÉREM ÉS AMIT JAVASLOK:

Gondosan válasszon! Ha korábban már indított valamelyik pénzintézetnél megtakarítási terméket, de nincs akihez forduljon, fáradjon be oda, ahol kötötte és követeljen ki magának egy tanácsadót! Persze akár én is segítek, ha valamiféle megoldása van, és nem tudja merre lépjen! Fontos, hogy a jövőbe fektetett pénze gondozva, ápolva legyen, hogy mindig ismerje azokat a piaci információkat, ami alapján meg tudja hozni a döntését! Munkatársaimmal azon dolgozunk, hogy javítsuk a pénzügyi kultúrát, számunkra az igazi elismerés, ha elégedett és boldog ügyfeleink vannak!  Vannak a piacon ( sajnos) másként gondolkodók is, ismerjen meg olyanokat, akik tényleg hivatásként végzik a munkájukat! 

Legyen partnerünk akár ügyfélként, akár munkatársként, akár csak egy kötelezettségmentes beszélgetés erejéig!  Lásson tisztán a pénzügyekben! Kapjon tisztább képet a piacról, a jövőről! Tisztábbat,  mint ami a sokszor manipulált, félretájékozott médiumokból eljuthat Önhöz! Legyen Ön akár vállalkozó, vagy alkalmazott, egyedülálló, vagy családon, fiatal vagy idős! Pénze nem mindenkinek van, de pénzügyei mindenkinek vannak, keressen azért, hogy előbb utóbb pénze is lehessen!

Szóljon hozzá! Vitatkozzon! Beszéljünk! Minden vélemény számít!

 

 

 

 

Szólj hozzá

nyugdíj nyugdíjbiztosítás nyugdíjkrízis