2015. feb 26.

Fapados pénzügyi ismeretek Mindenkinek!

írta: Attila 1981
Fapados pénzügyi ismeretek Mindenkinek!

Első rész

Amikor egy befektető, vagy csak egy átlagos ember valamilyen cél érdekében megtakarít négy szempont, amit érdemes figyelembe vennie. Ebben az bejegyzésben a következő négy szempontból az első és legfontosabb szempontot fejtem ki, fapadosan, érthetően.

fapad.jpg

 

1.) BIZTONSÁG

2.) INFLÁCIÓ FELETTI ÁTLAGHOZAM

3.) LIKVIDITÁS ( hozzáférési igény szerint)

4.) ADÓELŐNYÖK KIHASZNÁLÁSA ( ha lehetséges)

Számtalan lehetőség olvasható már ebben a kiszélesedett online világban, amivel kecsegtetik az embereket, hogy pénzüket gyarapítsák. Meglehetősen nehéz eligazodni az átlagembernek, mert álságos dolog azt hinni, hogy néhány órás képzés után bárki átláthatja majd a piacot és képes lesz arra, hogy befektetéseit a legjobb módon megválasztva maga kezelje. Bár sok tanácsadó és blogger ígérget ilyesmit saját oldalán. No persze ő "bármikor" nyújt majd segítséget néhány 10 ezer forintért/ alkalom.

Igen valóban azt gondolom, hogy elengedhetetlenül szükséges, hogy alapszinten mindenkinek legyen ismerete, fogalma a piacokról, a különféle befektetési lehetőségekről és formákról és azok elhanyagolhatatlan kockázatairól. Mindenkinek illik képbe kerülnie, mire való a bank, milyen különbség van egy bank és egy szövetkezeti hitelintézet között, mit csinál egy befektetési vállalkozás, mire való és milyen célokat szolgálhat egy biztosító. 

Érdemes megismerkedni a tőzsde fogalmával és nemcsak az ott elérhető nyereségre koncentrálni, hanem tisztában lenni annak kockázataival, nem beszélve az egyre népszerűbbről kereskedésről a forexpiacról. Érdemes tudni mit jelent a tőkeáttétel és hasonló fogalmak.

Képzett emberekkel, barátaimmal folytatott beszélgetésben is sokszor megüti egy- egy általuk használt olyan kifejezés a fülemet, ami elárulja, hogy pénzügyi ismereteikben bőven van még hiányosság. Gondoljunk csak arra, milyen kevesen vannak tisztában az önkéntes - és magánnyugdíjpénztárak közötti különbséggel, annak gyakorlati hátterével.

Mit jelent a Nyesz, mennyivel és miért előnyösebb egy nyugdíjbiztosítás( alacsony költséggel!!!!), mikor és mire való a "sokakat megosztó" Unit Linked, vagy éppen mire nem alkalmas. Mi a TBSZ, amit sokszor ha nem kérsz, az ügyintéző nem is említ Neked a bankban az értékpapírszámla nyitás kapcsán. Mi az LTP, hány szolgáltató van ebben a piacon, mikor melyik szolgáltató a legkedvezőbb, mikre kell figyelni. Aztán biztos nem haszontalan olyan mozaikszavak ismerete, mint a ETF, TKM, THM, EBKM, EHM, ezeknek már szenteltem korábban egy bejegyzést. 

Fontos lehet, hogy tudjuk, a Felügyelet ma már MNB oldalán le tudjuk csekkolni azokat a cégeket, vállalkozásokat akikkel kapcsolatba kerülünk. Érdemes olykor a MABISZ oldalán is tájékozódni. Persze azt sem feledjük, hogy az internet melegágya a sok hamis információnak. Így legjobban eligazodni egy személyes tanácsadás nyomán lehet a legalkalmasabb. Van, aki az információt pénzért kínálja, majd elküld egy szolgáltatóhoz, ahol ugyancsak fizetsz. Mi az információért még nem kérünk pénzt. Viszont alaposan előszűrjük azokat a pénzintézeteket, akiknél egyáltalán érdemes bármit is kezdeni. Legyenek ezek bankok, alapkezelők, vagy éppen biztosítók. (Rengeteg pénzintézet, pénzügyi megoldás, ügynök, tanácsadó, befektetési guru szaladgál ezen a magyar piacon. De vajon ki az, aki meghallgatta már a Te igényeidet, aki a Te céljaidra volt kíváncsi, a Te pénzügyi életpályádat akarta Veled közösen megtervezni? Hányan voltak olyanok, akik segítettek neked korábbi pénzügyi megoldásaid kapcsán felmerült kérdéseidben? És hányan hívtak már fel azzal, hogy eladják neked a " világ legtutibb" pénzügyi megoldását, majd soha többet nem láttad, miután szerződést kötöttél. Ne egy céget állíts magad mellé, hanem egy embert, akit bármikor kereshetsz, akit bármikor felhívhatsz, ha szükségét érzed egy pénzügyi döntés előtt. Magam ennek a minőségű kiszolgálásnak a megvalósítására törekszem. Nyilván a saját ügyfeleim kezét nem köthetem meg, de azt kérni szoktam, ha valami megoldással megkeresi valaki értesítsen előtte, hogy közösen meg tudjuk nézni alkalmas-e ez, az ő céljaihoz, tudásához. A tapasztalat, hogy sok esetben nem.)

Persze az senkinek nem róható fel, hogy nincs tisztában bizonyos fogalmakkal, ha nem ez a szakterülete, hiszen iskolában egy órát sem szenteltek  a pénzügyi fogalmak és eszközök megismertetésére. Pedig lehet, hogy olykor több haszna lenne, mint a szénhidrogének mélyreható ismeretének. 

Gondoljunk csak bele, hogy a devizahitelek kapcsán mennyivel megfontoltabbak lehettek volna sokan, ha tudták volna mit jelent az árfolyamkockázat kifejezés. 

Gyakran mondom ügyfeleimnek is, hogy legyen szó likvid tartalékról, vagy hosszabb távra szóló tőkeépítésről, sem bankot, sem egyéb pénzintézetet ne kényelmi szempontok  és ne a szomszéd tippje alapján válasszanak, vagy éppen nem válasszanak. A hazai bankszektornak megvannak olyan prudens tőkeerős szereplői, ahol minimálisra lehet csökkenteni annak kockázatát, hogy úgy járjanak az ügyfelek, mint az elmúlt évek jó néhány takarékszövetkezetének esetében, vagyis hetekig, hónapokig nem jutnak a pénzükhöz. Cégek esetében a felelőtlen bankválasztás még kockázatosabb, hiszen a cégek csak sok esetben peres úton jutnak követeléseikhez, ha egy rosszul működő pénzintézetet felfüggeszt a felügyelet. A pénzintézeteknek két nagy csoportja létezik bankok és biztosítók, persze ezeken belül még számtalan alcsoport. A nagy kereskedelmi bankok nagy biztonsággal és nagy tőkeerővel működnek, de ami tagadhatatlan tény, hogy a legbiztonságosabb és legtőkeerősebb pénzintézetek, ha tetszik, ha nem, azok a biztosítók. Ez persze nem is érthetetlen, hiszen az elsődleges tevékenységük a kockázatok kezelése, amihez óriási tőketartalék, szavatolótőke szükséges. 

Az én filozófiám az óvatos, biztonságos, kiszámítható, tervezhető  építkezés pénzügyileg. Építkezni csakis akkor lehet, ha megvan egy alapos  kiadás- bevétel kontroll. Hiszen csak ezt követően tudunk jövőbeni pénzügyi célokat kitűzni és az ehhez szükséges önrészt kigazdálkodni. Ha valakinek semmi terve nincs, hol szeretne lenni pénzügyileg 1-5 -10 év múlva, az borítékolhatóan a legrosszabb döntéseket fogja hozni majd egy pénzügyi hiány esetén. A legdrágább kölcsönöket igényli majd, elásva ezekkel jövőbeni pénzügyi helyzetét. (személyi hitel, személyi kölcsön, hitelkártya stb.)

Fontos szempont látni még, hogy mely pénzintézet, vagy befektetési megoldás az, ahol ellenérdekeltség illetve azonos érdek motiválja a szolgáltatót és az ügyfelet.

Nézzünk  példákat:

1.) Bankbetét:

Sajnálatos módon még mindig a legismertebb formák egyike. A bankban elhelyezett pénzem használatáért a bank egy előre megállapított kamatot fizet, ha megtartom az előre meghatározott  feltételeket. Persze a bank aztán kiviszi ezt a pénzt a gazdaságba, kihelyezi hitelként, vagy átadja egy alapkezelőnek, aki dolgoztatja ezt a pénzt. Elér vele bizonyos százalék nyereséget, majd a lejáratkor én megkapom az előre megígért ( a nyereségnél általában jóval kisebb kamatot). Likvid pénzek értéken tartására alkalmas eszköz, de nagyon rövid lejárat esetén a különféle költségek és adók megfizetése nyomán elképzelhető, hogy kevesebb pénzünk lesz ebben a kamatkörnyezetben, mint amikor elhelyeztük. Hosszútávra alkalmatlan, hiszen infláció alatt teljesít, főleg ebben az egészen sajátos (látszólagos) deflációs környezetben. Hogy mennyire biztonságos eszköz a bankbetét... azt mindenki döntse el maga.  OBA garancia védi, bizonyos értékhatárig.

Adott estben már a likvid tartalékpénzeket is érdemes az adott bank pénzpiaci alapjába helyezni, csodát nem tesz a pénzzel de olykor előnyösebb lehet, mint az alig látható betéti kamat. Persze ezt is kellő körültekintéssel érdemes megtenni figyelve a költségekre. A folyószámlán tartott pénznél azonban még a legvacakabb bankbetét is mesés megoldás.

Ha valakinek rengeteg likvid pénzre van szüksége hónapról-hónapra, azt sem érdemes egy bankban tartani. Főleg a vidéki bankolási szokások okozhatnak olykor meglepetéseket. Az átutalások és netbank világában már nem kell, hogy a helybeli "méhecskés" legyen az egyedüli számlavezető. 

2.) Államkötvény:

Az állampapír az állam által kibocsátott hitel viszonyt megtestesítő értékpapír. Állampapír vásárlásával tulajdonképpen az államnak adunk kölcsönt, előre meghatározott kamatra és előre meghatározott időre. Ez utóbbi – azaz az állampapír futamideje – alapján megkülönböztetünk kincstárjegyet (1 éves vagy annál rövidebb lejáratú) és államkötvényt (1 évnél hosszabb lejáratú).

Nyilván ez az eszköz, noha állami garanciavállalás van a kifizetés mögött meglehetősen összefügg az ország monetáris politikájával, ugyanakkor azt is sokan nem tudják, hogy ( noha most ez talán nem fenyeget) egy államcsőd esetén bukik a kifizetési garancia!  

Azonban  ( igen alacsony, és még valószínűleg csökkenő) jelenlegi alapkamatpályán már itt is érdemes alaposan vizsgálódnunk, mielőtt államkötvényekbe rakjuk a pénzünket.  Csökkenő kamatpályán csökkennek a rövid lejáratú államkötvények kamatai is. A hosszú lejáratú államkötvények közül pedig egyik a rövid lejáratú papírokhoz igazodik kamatfelárban, a másik típus pedig az inflációhoz igazodik. Az államkötvény jó megoldás lehet rövidebb időtávra likvid pénzeszközök gyarapításának céljára.  Mivel kamattípusú eszköz elsősorban, így hosszabb távú tőkeképzésre alkalmatlan.  Kifizetési garanciát az államkötvényekre a kibocsátó állam vállal. A magyar államkötvények esetében ez a Magyar Állam természetesen.

Már csak azért is érdemes ezen elgondolkodni, mert az infláció azért némileg manipulálható azzal, hogy mit helyezek bele az inflációs kosárba. Ha egy 1,5- 2% - os úgynevezett maginflációval számolunk akkor már kevésbé vonzó ajánlat egy állampapír jelenleg, bár igaz, EHO kötelezettség nincs rajta, már csak ezért is jobb egy bankbetétnél rövidebb időtávra. A hosszú lejárattal én most a kamatpolitikai miatt óvatosabb lennék, mert hosszabb távon lényegesen jobb megoldások vannak a piacon.

 3.) Közvetlen tőzsdei kereskedés:   

Meglehetősen nagy kockázattal járó terület. Szakértelem nélkül hasonló terep, mint a rulett. Ma már nem sétálhatok be egy nylonszatyorral a tőzsdére, hogy részvényt akarok venni. Kell egy közvetítő, aki bonyolítja az adás-vételt őt nevezzük brókernek. A bróker az én vásárlásaim bonyolítása nyomán kapja a jutalékát, hiszen nyilván senki nem dolgozik ingyen semmit. Minél többet vásárol, vagy elad, azaz kereskedik, annál több ügyletet generál, annál magasabb lesz a jutaléka. ( picit lebutítva a dolgot)

Kérdés az, vagyok-e olyan kapcsolatban a brókeremmel, hogy biztos csak akkor ad el, és akkor vásárol ( tranzaktál) amikor ez szükséges? Biztosan vannak ilyenek természetesen, ezért szoktam mondani egy jó bróker olyan, mint egy jó orvos. Nagy kincs, ha rendelkezünk ilyennel. De lehet-e maximálisan azt állítani, hogy itt minden esetben azonos az érdekeltség ? Azért egyértelműen nem. Így lehet, hogy a tőzsdén elesek olyan nyereségtől, amit adott esetben egy papír tartásával, megnyerhettem volna. Pláne izgalmas az, amikor nem is ismerem magát a brókert. Olyan online kereskedői oldalakon, amikkel nagyon sok ügyfelet csábítanak a forexpiac meglehetősen ingoványos területére. Némileg furcsállom, hogy a felügyeletnek azért kimutatása van, hogy milyen mértékben buknak az ügyfelek az ilyen ügyleteken  és mégsem figyel oda jobban ezekre az online kereskedő oldalakra, főként némelyik hátterére...

No persze mindenki azt csinál a pénzével, amit akar, én azért óvni szoktam komoly ismeret hiányában ügyfeleimet ezektől a kockázatosabb kategóriájú ügyletektől. Tegyék ugyan, de azzal a pénzzel, amit elveszíteni sem sajnálnak esetleg. Ha már valaki tőzsdézni szeretne, akkor érdemes  Warren Buffet stratégiáját követni a " vedd meg és tartsd" stratégiát. Mert tény, hogy hosszabb távon a részvények felül teljesítenek minden eszközosztályt.  Garancia a BEVA bizonyos értékhatárig.

4.) Befektetési alapok: 

Tulajdonképpen egy kosárként kell elképzelni ezeket, amelybe a kisbefektetők pénzét összegyűjtve nagy befektetők által hozzáférhető területekhez férhetnek hozzá az átlagos pénzű emberek. A befektetési alapok különféle eszközosztályokba fektetnek, lehetnek ezek részvények, kötvények, nemesfémek, alternatív eszközök és még nagyon sokféle terület. Sok- sok pénzügyi eszköz van az adott alapban, ami egyrészt csökkenti a befektetés kockázatát. Az elért eredményből, aztán a befektetők saját nagyságrendjük megfelelő százalékában részesednek.  És természetesen jóval költséghatékonyabb megoldás, mintha az ember ( már ha erre pénze lenne) maga vásárolna adott értékpapírokat. Így egészen kevéske pénzzel el lehet indulni, és kevés pénzből lehet "nagy pályán" játszani. Az alapkezelőkre, illetve a befektetési alapokra szigorú törvényi szabályozás vonatkozik, melyet szigorúan szabályozott intézményrendszer felügyel. Ezáltal a befektetési alapok működése könnyen áttekinthető és ellenőrizhető.

Amit sokan nem tudnak itt  azonos érdek dolgozik a háttérben, mert az alapkezelő az alapot bizonyos százalékos fix költségért kezeli, így minél nagyobb az alapon elért hozam, annál nagyobb az alapkezelő nyeresége is, hiszen nem mindegy, hogy 100 forintnak az 1%-a  a nyereség, vagy 200 forintnak az  1%-a. Az alapkezelő nem kezel pénz, csak az alapok mögötti eszközöket. Az ügyfelek pénzét a letétkezelő bank kezeli. 

Amikor egy befektetési alapot megvásárolunk, akkor is érdemes magát az alapkezelő céget megvizsgálni, és érdemes a letétkezelő bank pénzügyi hátterét is megismerni megvannak erre a források.

Ami tipikus kisbefektetői hiba, de mégiscsak összefügg a biztonsággal, hogy nemcsak az elmúlt hónapok árfolyamát kell megvizsgálni, hanem az alapokról elérhetőek régebbi információk, érdemes azt megnézni, hogy teljesítettek az elmúlt 3-5 évben, vagy esetleg a válság idején. Vásárolni sosem magas árfolyamon kell, hanem amikor alacsonyabb az árfolyam. Érdemes megnézni pl a Generali De Luxe nevű alapját, meglepő lesz. Igaz ennek, mivel biztosítói alapról van szó a hivatalos neve eszközalap.

A befektetési alapokkal ki tudjuk küszöbölni azokat a kockázatokat, amiket a magyar piac és gazdaság iránt éreznek sokan, hiszen itt mód van a globális piacra kimenni, sőt ha valaki a forintban sem bízik, akkor euróban dollárban és más pénznemben is tud megoldást találni a maga számára. Sőt aki a magyar pénzintézetek iránt is elvesztette a bizalmát, azok már külföldi székhelyű pénzintézetekkel is kapcsolatba kerülhetnek akár rajtam keresztül is. Állítható a pénz mögé olyan jogi keret akár, ami még inkább fokozni tudja a pénz védelmét bármilyen manipulációtól. Akár inkasszálhatatlanná, perelhetetlenné teszi. Ez az Ön döntésétől függ.  BEVA garancia.

A bejegyzés így is hosszú lett egy következő bejegyzésben majd a második ponttal folytatom.

Íme néhány hasznos link, ahol fontos információkat találhat:

Felügyeleti figyelmeztetések:

http://felugyelet.mnb.hu/bal_menu/figyelemfelhivo

Piaci szereplők:

http://felugyelet.mnb.hu/bal_menu/piaci_szereplok/kereso/kereses

Mabisz honlapja:

http://www.mabisz.hu/

Bamosz honlapja:

http://www.bamosz.hu/

Független betéti kamat, befektetési alap összehasonlító oldal:

http://www.jokamat.hu/

 

 

 

 

Szólj hozzá

bank biztosító államkötvény bankbetét bamosz befektetési alap mabisz pénzügyi szolgáltató MNB Biztonság TKM EHM magas biztonság