2014. már 21.

Teendők az új Ptk. fényében! Cégek figyelem!

írta: Attila 1981
Teendők az új Ptk. fényében! Cégek figyelem!

Azt hiszem érdemes lesz tenni egy kis jogi kitérőt! Nincs ugyan jogi végzettségem, de elolvastam többféle értelmezést az új Ptk. megjelenése óta!

Az egyik fontos tudnivaló, hogy a vezető tisztségviselők felelőssége két irányban áll fenn: egyrészt a társaság irányában, másrészt pedig harmadik (külső) személyek irányában. Fontos hangsúlyozni, hogy a vezető tisztségviselők felelősségének jogi szabályozása csak ez utóbbi esetben  változik jelentősen az Új Ptk-ban. Nézzük a két eset szabályozását az új törvényben!

3:24. § A vezető tisztségviselő felelőssége:

A vezető tisztségviselő az ügyvezetési tevékenysége során a jogi személynek (a társaságnak) okozott károkért, a szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség szabályai szerint felel a jogi személlyel szemben.

Nyilván a vezető tisztségviselőknek nincs mindig módjuk arra, hogy minden döntésüket időben és mélységében átgondolják kellő alapossággal, még a legjobb szándék ellenére sem! Cégtípusonként eltérő lehet azon károk típusa is, amelyet okozhatnak!

Pl: Egy fuvarozó vállalat nem megfelelő minőségű gumiabronccsal működteti a gépjárműveit, emiatt a munkavállaló kártérítési igénnyel élhet!

6:541. § Felelősség a vezető tisztségviselő károkozásáért:

Ha a jogi személy vezető tisztségviselője e jogviszonyával összefüggésben harmadik személynek kárt okoz, a károsulttal szemben a vezető tisztségviselő a jogi személlyel egyetemlegesen felel.

Az igazi újdonság ebben a tekintetben érezhető, hiszen a korábbiakkal ellentétben a károsult a kárigényét nemcsak a társasággal szemben, hanem közvetlenül a vezető tisztségviselővel ( természetes személy) is érvényesítheti!  Ez azt jelenti, hogy bírósági marasztaló ítélete esetén a megítélt kár akár a társaság, akár a vezető tisztségviselő teljes magán vagyonából is behajtható lesz.

Remélem a jogászok nem köveznek meg az erőltetett, de világos példáért:

Tegyük fel önnek van egy telephelye, valaki bemegy Önhöz, mint cégvezetőhöz tárgyalni, de még nem szerződéses partnere, nagy tél van, és a tetőről rázuhan egy nagy adag hó a tárgyalópartner autójára és kárt tesz benne akkor kártérítési igényt támaszthat a vezető tisztségviselővel szemben is!

 

Mentesség a felelősség alól

 

A jó hír, hogy van mentesség, csak valamivel szűkebb körben lehet érvényesíteni a mentességet károkozás esetén mint a régi Ptk. -ban
A vezető tisztségviselő ugyanis csak abban az esetben tud jogi szempontból mentesülni, ha bizonyítja, hogy:

 

· a szerződésszegést ellenőrzési körén kívül eső, és
· a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmény okozta, és
· nem volt elvárható, hogy a körülményt elkerülje, vagy a kárt elhárítsa.

Ennek a három körülménynek egyszerre kell teljesülnie ahhoz, hogy mentesüljön a felelősség alól, ami azt jelenti, hogy  ebben a körben tudja csak kimenteni magát a károkozó.

Nyilván minden kérdés egyedi, magát a törvényt még az átfogó értelmezésen túl a bírói joggyakorlat fogja kristályosítani majd!

A szakértők szerint növekvő számú perekre lehet a jövőben számítani, akár a távozó tisztségviselőkkel szemben is, illetve a magánvagyon kockázata is növeli annak az igényét,- a jogi szakértők véleményé szerint,- hogy a társaságok felelősségbiztosítást kössenek!

Felelősségbiztosítás:

A hatályos polgári szabályok szerint, a felelősségbiztosítási szerződés alapján a biztosított (károkozó) követelheti, hogy a biztosító a szerződésben megállapított mértékben mentesítse az olyan kár megtérítése alól, melyért egyébként jogszabály alapján felelős. 

Az új Ptk. és annak jogi értelmezői véleménye szerint, érdemes a kisebb cégeknek is elgondolkodnia ezen a biztosítási megoldáson, hiszen sok bosszúságtól, kellemetlenségtől, pertől védhetik meg magukat! Mivel a jogi igény növekedik, növekedik a biztosítók ebbéli termékfejlesztése is, illetve egy kedvező árverseny is elindul majd, ami kedvezőbb  biztosítási összeget eredményez a kis-, közép-, és nagyvállalatok számára is! 

Ugyanakkor fontos, hogy a sok lehetőség közül is a legjobbat és a legolcsóbbat válaszuk ki! Ebben mindenképpen kérje egy alkuszcég segítségét!  Hogy mit csinál egy alkusz? Begyűjti az adatokat, kondíciókat, megversenyezteti a biztosítókat és a legkedvezőbb díjú megoldásokat hozza el az ügyfélnek! A meglévő biztosítások átvizsgálása az általam említett cég esetében teljesen költségmentes, hiszen sikerdíjas rendszerben dolgoznak!

Én a Palladium Consultinget ajánlom, mert:

  •  3600 közép- és nagyvállalat kizárólagos képviselője
  •  17 év vagyonbiztosítási tapasztalattal rendelkezik
  •  10-40% -al kedvezőbb díjú szerződéseket tud kialkudni az ügyfeleinek
  •  függetlenség mindenféle biztosítótársaságtól

Egy nagy alkuszcég nyilván nagyobb kedvezményeket tud elérni a vagyonbiztosítás piacán, mint a pici alkuszcégek, pláne jobb ajánlatokat annál, amit egy biztosítóhoz besétálva kaphat ügyfélként! Azt hiszem senkinek nem érdeke többet fizetni egy szolgáltatásért, amit olcsóbban, sokkal olcsóbban is megkaphat! Érdemes tehát cégvezetőként átgondolni a felelősségbiztosítás lehetőségét, azért, hogy az Önnek kenyeret adó cége, legjobb szándéka és vezetése mellett se kerüljön le nem fedett kockázatok miatt nehéz helyzetbe!

Akár a céges, de a családi vagyonbiztosítások ( lakás , casco stb.) átvizsgálása, egyébként is esedékes néhány évente, hiszen a piaci igények elvárások és a költségek is jelentősen változnak! Nagy valószínűséggel tehát találni jobbat, olcsóbbat, akár ugyanannál a biztosítótársaságnál  is! Ezzel is csökkentheti kiadásait!

Nos, ha akár a felelősségbiztosítás iránt, akár egyéb vagyonbiztosítási ügyben vannak kérdései, szívesen koordinálom a folyamatokat! Keressen bizalommal, hívjon fel, írjon e-mailt, vagy iratkozzon fel a személyes tanácsadás menüben, jelezve milyen kérdés érdekli!?

biztosítva.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Szólj hozzá

biztosítás cégek felelősségbiztosítás