2014. aug 11.

Nyugdíjbiztosítás kontra Nyesz, kontra Önkéntes Nyugdíjpénztár

írta: Attila 1981
Nyugdíjbiztosítás kontra Nyesz, kontra Önkéntes Nyugdíjpénztár

nyugdíjas pár.jpgInformációhiány! Sajnos fél évvel a nyugdíjbiztosítások bevezetése után is ezzel találkozom napi tárgyalásaim folyamán! Bár, aki ismer tudja rólam, hogy mindig tiszteletet vált ki részemről az olyan ember, aki látva, hogy mennyire kiszolgáltatott helyzetben van a jövője, ha csak az állami nyugellátásban "bizakodik" valamit tesz annak érdekében, hogy megtakarítását privát módon növelje, akár nyugdíj, akár egyéb, biztosan bekövetkező életcélok finanszírozására! Tiszteletet vált ki az olyan ember, aki a magyar piac azon gondolkodóihoz tartozik ( sajnos még elég kevesen vannak) akik tisztában vannak vele, hogy nemcsak a bankhitel, nemcsak a rettenetesen drága személyi hitelek, személyi kölcsönök léteznek, amiből megfinanszírozható az élet, megfinanszírozhatóak bizonyos célok! Tiszteletet érdemel, aki pénzügyileg is megtervezi az életét, hiszen minden területen a siker kulcsa a tervezésben rejlik! Az élet, a pénzügyek alapvetően a sikerhez hasonló módon  tervezhető!  A sikeres ember mérlegel és cselekszik, a sikertelen mérlegel, mérlegel... és mérlegel!

Azt hiszem, csak kifogás az, amikor valaki azt mondja, nem tud hosszú távra tervezni, hiszen akkor nem lenne ma több millió ember hitelektől eladósodott! Bizony, ha valami hosszútávú elköteleződést, igazi megkötözöttséget jelent, akkor a hitel mindenképpen ezek közé a  kötelékek közé tartozik!

1.) Alapfogalmak különbsége:

Néha kicsit ráncolom a homlokom, amikor bizonyos "pénzügyi tanácsadó" kollégák nem tesznek különbséget a megtakarítások és a befektetések között! Elfelejtik, hogy más szaktudást igényel egy " apró pénzekből" felépített tőkejövedelem összegyűjtése, mást egy magasabb összegekkel rendelkező, pénzét inkább befektetni, gyarapítani akaró ügyfél igénye! Elfelejtik, hogy a jövőbeni nyugdíj első számú velejárója, hogy  kiszámíthatóan, biztonsággal, és szakértelemmel gyarapodjék hosszútávon a pénzünk, nem pedig, hogy elkezdjünk azon ötletelni, hogy most sima értékpapírszámla, vagy TBSZ- szerződés a jobb, költséghatékonyabb megoldás?! Nem azért, mert ez nem fontos, hanem azért, mert nem viszi közelebb az állami ellátásban nem bízókat a megoldáshoz!  Miért tartom én ezt a viselkedést álságos dolognak? Mert, aki egy kifejezetten nyugdíjcélú megtakarítási " eszközt" elkezd használni, biztosan több pénze lesz,mint annak, aki mindig a tuti tippekre vadászva totojázik és év per év egy fillérrel sem gyarapodik a pénze, sőt talán pont emiatt el sem kezdi az öngondoskodást!  Azt gondolom a nyugdíjcélú megtakarítás nem befektetés, hanem jövőbeni tisztes életünk alapja! Bízzuk ezt a profikra, olyan pénzügyi szakemberekre, akik saját eredményességük miatt arra hivatottak, hogy  a pénzünket mind jobban gyarapítsák, nem pedig abban érdekeltek, hogy csupán csak tippeket osztogassanak! Nyilván megértem, hogy egy banki világban " felnőtt" pénzügyi szakértőnek mindig a bankokhoz húz a szíve, csak nem korrekt, amikor ez a " szerelem" átcsap az ügyfeleket károsan befolyásoló szenvedélybe! 

Egy pénzügyileg megfontolt, tervező  család, vagy egyén életében ugyanúgy megvan a helye a portfólióban a banki termékeknek, a kötvényeknek, a TBSZ-nek,  akár még egy átgondolt hitelkonstrukciónak is, mint a nyugdíjbiztosításnak, hosszabb távú célok finanszírozására egy jó Unit Linked konstrukciónak, egy lakás- , baleset-, egészségbiztosításnak,  egy lakástakarék szerződésnek, aranynak, vagy egy vagyonosabb család esetében olyan vagyonkezelésnek, amit azért egy " mezei" bank "doboztermékei" nemigen tartalmaznak! Kerülni kell a torz összemosást  a kifejezés szintjén  is! A megtakarítás nem befektetés! A befektetés pedig nem megtakarítás! Az egyik egy nagyobb tőke felhalmozását jelenti, a másik pedig a meglévő tőkejövedelem gyarapítására szolgál! 

2.) Lássuk a három nyugdíjcélú megtakarítási lehetőséget :

2.1) Az Önkéntes nyugdíjpénztár

Amikor valaki félreteszi a pénzét ( banki tapasztalatok között felnőtt magyar társadalmunk első gondolata a bankbetét :(  ) azért teszi, mert kamatot akar kapni a pénzére! Nos mindhárom nyugdíjcélú megtakarítással kapcsolatban a jó hírem az, hogy egyikre sem kapunk fix kamatot, ami szerintem öröm ilyen banki kamatok mellett! A megtakarításunk  hozamai a megtakarítás mögött lévő pénzügyi instrumentumok eredményeiből tevődnek össze, ami általában jobb és magasabb, mint  egy banki lekötés, vagy bizonyos állampapírok hozamai pusztán önmagukban!

Az Önkéntes Pénztárak esetében 3. 4 . 5. előre összeállított portfólió van, a pénztártag ezek közül választ! Ám, sajnos nemcsak a portfólió által van megkötve az ügyfél keze, hanem a portfóliók összetétele is szabályozott. Százalékosan meg van határozva, hogy a portfólióknak milyen százalékban kell például magyar államkötvényeket tartalmaznia. Emiatt,- ami hosszú távon szakértői szempontból nem indokolt-, a pénztárak befektetési politikája meglehetősen kockázatkerülő. Egy kockázatvállalóbb ügyfélnek nincs meg a döntési szabadsága nagyobb hozamok elérése érdekében!

Hozam:

Hosszú táv, de a kockázatkerülés miatt, a piaci elvártnál jóval alacsonyabb hozam a hosszú időtáv ellenére is, mivel a magyar eszközök túlsúlya állami szabályozástól vezérelt, így nagyjából a magyar piaccal együtt mozog ezen megtakarítás! Persze aki hisz a magyar gazdaság szárnyalásában, az  a valaki, ezzel az öngondoskodási formával ki tudja ezt a " szárnyalást" használni!

Hozzáférés:

Picit bonyolult. Nyugdíjra gyűjtünk, tehát ne piszkáljuk a megtakarításunkat, ha TV-t, autót, vagy lakást akarunk venni!  Ha azonban minden kötél szakad és hozzá kell nyúlnunk tudnunk kell a következőket. Tíz éven belül csak a tőkéhez férhet hozzá a pénztártag, bár akkor is büntetéssel: vissza kell fizetni az adójóváírásokat 20% büntetőkamattal, hiszen nem volt benn az állami dotáció a nyugdíjba menetelig.  Tíz éven belül maga a tőke is egyéb jövedelemnek minősül, amit az SZJA és az EHO kötelezettség is terhel! Ez azért jelentős veszteséget indukál a tőkéből!

Tíz éven túl már a befizetések hozama teljesen adómentesen hozzáférhető, a tőke azonban nem! Sávosan csökken az adóteher, ami a tőkét terheli,  de az állami adójóváírást ekkor is érinti a visszafizetés következménye, így azt mondhatjuk, tőkéhez és hozamokhoz teljes egészében adómentesen csak és csakis 20 év eltelte után lehet hozzáférni!

Biztonság:

Minden bizonnyal ez az egyik legfontosabb! Tapasztalatom szerint, aki nyugdíjcélra öngondoskodik, nem bízik abban, hogy az állam elegendő nyugdíjat fog adni számára! ( ha bízik, akkor sem fog!!! de ez más kérdés) Vagyis, egyik cél a tőkejövedelmen túl az államtól való függés kiiktatása! Vajon a legjobb választás erre az olyan megtakarítási forma, ami államilag a leginkább szabályozott, amiben túlsúlyban vannak a magyar pénzügyi instrumentumok? A pénztárak elég sokszor kerülnek az állami újraszabályozás górcsöve alá..., ami sokszor önmagában is elbizonytalanító lehet!!!

Kinek ajánlott?

Olyan nagyon kis jövedelmű munkavállalóknak, akik tényleg csak pár ezer forintot tudnak nyugdíjcélra félretenni, akiknek munkáltatójuk fizeti a tagdíjat, akik nagyon hisznek a magyar piac kiszámíthatóságában, a magyar pénzügyi instrumentumok sikerében!

2.2. Nyugdíj Előtakarékossági Számla (Nyesz)

Nem más, mint egy értékpapírszámla, ahol sem kötött portfólió nincs, sem támogatás abban, hogy milyen eszközöket lenne érdemes vásárolni. Nincs támogató abban, hogy aktuálisan, mikor mivel érdemes kereskedni, ha nincs kereskedés, akkor profit sincs, hozam sincs és nyugdíj sem lesz belőle! Ha valaki komoly pénzügyi szaktudással rendelkezik, tudja  legalább, hogy olcsón kell venni és drágán eladni ( sokan nem tudják, lásd, mikor veszi a magyar kisbefektető a részvényeket) akkor, de csakis akkor érdemes ezt a nyugdíj célú megtakarítási formát választani, hiszen a kereskedés ezen a számlán kamatadó és EHO- mentes nyugdíjaskorig! Bármennyire is költséghatékony a Nyesz,  tőzsdei és jó piaci ismeretek, információk nélkül a legdrágább megoldás, hiszen egy huncut fillér hozam sem lesz rajta, ha nem történik kereskedés! No persze mondhatja valaki, meg lehet tanulni! Igen, csak nem biztos, hogy a nyugdíjunk kell, hogy a tanulópénz legyen  a kereskedés elsajátításában! Nézzen magába kedves olvasó, Ön tudná, hogy most mely részvényt, vagy kötvényt kéne éppen megvásárolni, vagy eladni? Ha nem, akkor ne gondolkodjon a Nyeszben!

 

Hozam:

Attól függ mikkel és milyen  ügyesen kereskedünk! Ha bátrabbak vagyunk és értünk is hozzá, lehet magas, ha csak bevásárolunk de nem kereskedünk akkor akár 0% hozamunk is lehet! Szabadságunk van az eszközökben, de szaktudás nélkül nincs sok értelme ennek a szabadságnak!

Hozzáférés:

Tíz év után lehetséges legkorábban, ha azonban még 10 év után sem nyugdíjas az ember és szüksége lenne a megtakarítása összegére itt is vissza kell 20%-os büntetőkamat terhe mellett fizetni az adójóváírást, az SZJA illetve EHO kötelezettség azonban már csak a hozamokat terheli. Ez akkor is fennáll, ha már nyugdíjba ment valaki, de nem telt el még a 10 esztendős várakozási ideje, ekkor is fizet a hozamokra SZJA-t és EHO-t!

Biztonság:

Döntően a kereskedelmi bankoknál elérhetőek ezek a megoldások! A bankszektor meglehetősen nagy állami nyomásnak van kitéve, egyik másikra igényt is tart a magyar állam ( ld. MKB megvétele). A hozzáértés igényén kívül az is mérlegelés tárgya lehet, hogy az állam beavatkozása a bankrendszerbe kinek milyen biztonsági vagy éppen rizikófaktort jelent! Tény, maguk a Nyesz számla konstrukciók sem túl régiek, 2006 óta elérhetőek a piacon, valljuk meg azt is, hogy nemigen lettek népszerűek, pont a szakmai kompetencia igénye miatt!

Kinek ajánlott:

Akik kifejezett hozzáértéssel rendelkeznek a tőzsdei-, és értékpapírpiacokkal kapcsolatban! Akik szeretik a banki konstrukciókat, akik úgy gondolják szaktudásuk magasan felülmúlja azon alapkezelői szakemberekét, akik a különböző befektetési alapokat kezelik, akár a banki, akár a biztosítói szegmensben! 

2.3 Nyugdíjbiztosítás

2014 döntő fordulat! A nyugdíjcélú életbiztosítások nagy biztonság és átlag feletti hozamelérési képességét ötvözte a törvényalkotó, szintén adójóváírás lehetőségével!

Itt nincs szó kötött portfólióról, mint a pénztárak esetében, itt nem szükséges javarészt a magyar piacba fektetni. Az  eszközpaletta széles  körű, a  gazdasági növekedési potenciált világszinten lehet kihasználni, felosztva a megtakarítást különféle régiókba, piacokba, nyersanyagokba, iparágakba!  A titok itt is a "kockázat porlasztása", nem egy földrész, nem egy ország, nem egy iparág! Részvények, kötvények! Illetve részvény és kötvényalapok, hiszen ezek mögött a pénzügyi megoldások mögött befektetési alapok, eszközalapok állnak, amik nem ritkán már egyenként is több száz pénzügyi eszközt tartalmaznak! Itt nem szükséges tőzsdegurunak lenni,  hiszen a befektetést profi szakemberek, portfóliómenedzserek, a befektetési alapkezelők végzik! A válság  után érdemes megvizsgálni miféle hozamokat produkáltak a jó pénzügyi szolgáltatók alapjai! Válogatni ezen a piacon is nagy körültekintéssel kell! A múltbéli hozamok persze csak iránymutatás a jövőre nézve, nem konkrét hozamígéret a jövőt tekintve! Annyit azonban bizonyosan jelent, hogy képet ad nekünk egy pénzintézet lehetőségéről, befektetési politikájáról, szakértői munkájának sikerességéről!

Hozam:

Közgazdasági tény, hogy bankbetéttel nagyjából az aktuális inflációt lehet kompenzálni, bár hosszabb távon a banki lekötések infláció alatti kamatot produkálnak! A legmagasabb hozamokat hosszútávon ( a nyugdíjcél ilyen, hiszen komoly nyugdíjtőkét nem lehet 5 év alatt felhalmozni) különféle részvényalapokkal lehet elérni! Persze elérhetőek az óvatosabb ügyfeleknek tőkegarantált és árfolyamvédett eszközalapok is a sok más típusú eszközalap mellett! A válságot követő években szépen mentek fölfelé a piacok, komoly hozamokat érhettek el, azok, akik részvényalapokba fektettek! Azt tudni kell, itt azért nagy a volatilitás ( piaci mozgás)!  De kérdem én, kell, hogy zavarjon ez bennünket egy 15- 20 éves időtávon? Mi a titok? Jó pénzintézet, kiváló eszközalapok, jelentős befektetésnövelő ügyfélbónuszok, piaci támogatás! 

 

Hozzáférés:

Lényegesen több szolgáltatást tartalmaz a nyugdíjbiztosítás, mint a korábban említett megoldások( Önkéntes Pénztár, Nyesz) hiszen nemcsak a nyugdíjkorhatár elérésekor szolgáltat, hanem rokkantság esetén is segítséget nyújt, ha ilyen sajnálatos esemény következne be a nyugdíjba lépés előtt! Az adójóváírások miatt itt sem érdemes a nyugdíjbiztosításból a nyugdíjba lépés előtt kiszállni, hiszen a célja az, hogy legyen  tisztes nyugdíjunk!  A lejárat a kötéskori aktuális nyugdíjkorhatár! Ma még, ha valaki elkezdi a 65. életév, függetlenül attól, hogy esetleg a jövőben mondjuk 68-ra, vagy 70-re emelik azt! Ha mégis szükséges valami ok miatt hozzányúlni, akkor 10 év után a folyamatos megtakarításunk teljes összege kamatadó és EHO mentes, igaz az adójóváírást itt is büntetőkamatokkal együtt kell visszafizetni!

Biztonság:

A nyugdíjcélú életbiztosítások hátterében nagy nemzetközi,  olykor több száz éves pénzügyi tapasztalattal rendelkező, de hazánkban is jelenlévő biztosítótársaságok állnak! A biztosítók pénzügyi helyzete messze felülmúlja a bankokét a tőkenagyság tekintetében éppúgy, mint a bankoknál nem ismert, biztosítók hátterében kötelezően meglévő viszontbiztosítások rendszere! A biztosítók a legstabilabb pénzügyi intézmények a világon! Nézzen utána, ment-e csődbe biztosító a válság alatt és nézzen utána, hány bank bukott be és mennyi pénze lett oda a bankcsődök nyomán az ügyfeleknek! 

Gondoljunk csak az Egyesült Államok legnagyobb életbiztosítójára, amely társaság a Titanicot és a Word Trade Centert is biztosította. Hatalmas emberi tragédia mindkettő, de a társaság nem nagyon érezte meg a tragédia nyomán kifizetett hatalmas biztosítási összegeket, mert pénzügyileg elképzelhetetlenül stabil társaság, úgy mint a többi piacvezető biztosító!

Kinek ajánljuk?

Mindenkinek aki komolyabb nyugdíjtőke felhalmozásra vágyik, azoknak, akik teljesen függetlenedni szeretnének a magyar államtól, a magyar piac helyzetétől, akik szeretnének állandó segítséget a megtakarításaikkal kapcsolatban, szeretnék kicsit a saját elgondolásaikat ötvözni a szakértők javaslataival egybevetve! Akik esetleges rokkantságuk idején sem szeretnének csak az állam könyöradományaiból megélni! Akik olyan megoldásban gyarapítanák nyugdíjra szánt forintjaikat, amik nem perelhetőek, nem inkasszálhatóak, nem esnek  az örökösödési herce- hurca terhe alá!

NB!

A nyugdíjbiztosítások a Magyar Nemzeti Bank szigorú "ajánlásainak" ( erős ajánlások, főként az ügyfelek javára) meg kell hogy feleljenek! Ugyanakkor számos paraméterben, nagyon eltérőek lehetnek! Jelentős ügyfélbónuszokat szerezhetnek, illetve jelentős ügyfélbónuszoktól eshetnek el az ügyfelek, ha nem körültekintően választanak! Ezekre a bónuszokra sokszor a biztosítók üzletkötői vagy nem hívják fel a figyelmet, vagy az adott társaságnak nem is léteznek bonifikált megoldásai! Ezért fontos, hogy körültekintően független szakértő bevonásával válasszon! Olyan szakértőn keresztül, aki sem banki,  ( sok olvasott szakértőnél a banki kötődés a napnál világosabb!) sem konkrét biztosítói elköteleződéssel nem rendelkeznek! Az objektivitás a higgadtság pénzügyekben nagyon fontos aspektus! Azt is érdemes tudni, hogy ezek a konstrukciók a korábbi adójóváírások nélküli formában is kimagaslóan alkalmasak voltak hosszú távú pénzügyi célok előfinanszírozására, így nyugdíjcélra is! Így egy esetleges adójóváírás megszüntetése( amire nagy esély ugyan nem látható) sem csökkentené jelentősen a megoldás pénzügyi értékét, eredményességét! Bár tény, az évi  maximum 130 000 forintos adójóváírás nem kis tőkenövelő lehetőség!!!

Ha további információkra vágyik a témával kapcsolatban, vagy olyan szerencsés, hogy döntött és tudja, hogy tennie kell valamit a jövőjéért, keressen meg bátran! Szánjon egy órát a jövőjére! 

A jövőbeni pénztelenség ma még lehet nem fáj annyira, de a jövőben biztosan fájni fog a hiánya annak, amit a jövő érdekében nem tett félre! Vigyázzon nehogy késő legyen!

Szólj hozzá

adójóváírás öngondoskodás Önkéntes nyugdíjpénztár Nyesz Nyugdíjbiztosítás