2014. feb 24.

A nevem Pató Pál, avagy mit veszítünk a halogatással....?

írta: Attila 1981
A nevem Pató Pál, avagy mit veszítünk a halogatással....?

Napok óta egy vers sorai járnak az eszemben! Mindannyian tanultuk az iskolában. Ha a verset nem is tudnánk már végigmondani, egy mondata mindenki számára ismerős: „Ej, ráérünk arra még!”   ! Igen már biztosan kitalálták, Petőfi Sándor: Pató Pál úr című verséről van szó!

Hogy minek  a kapcsán  motoszkál ez a vers és utolsó sora az eszemben? Nemrég az egyik kollégámtól kaptam egy lapocskát, amin a "koránkelő" , és a "ráérő" befektető összehasonítása szerepel! Bár megvallom nem szeretem ezt a befektető kifejezést, mert mindenkinek rögtön a Wall Street jut eszébe! Sokkal jobban szeretem, a megtakarító, előre gondoskodó elnevezéseket! Bár tény, hogy egy öngondoskodó program is valamilyen módon befektetés természetesen!

Milyen összefüggések alapján történt az összehasonlítás?  A kamatos kamat és az idő összefüggéseit szemléltette! Mi is az a kamat? A kamat a kölcsönadott tőke használatának a díja! Életszerűbben, amikor betesszük a bankba a pénzünket, azért, hogy ezt a bank használja, ígér nekünk valamit ( a jelenlegi kamatkörnyezetben 1-2, jó esetben 3 % -ot), majd a lekötés ideje alatt használja a pénzünket! Kihelyezi hitelbe, vagy megforgatja a gazdaságban, kiviszi az értékpapírpiacra és  elér vele valamiféle nyereséget! Azt ugyan nemigen tudjuk, hogy milyet! Nekünk pedig a lejárat végén kifizeti azt amit ígért, vagyis a kamatot! Mi a kamatos kamat?  A kamatos kamat áldásos hatásairól nagyon sokat lehet olvasni! A kamatos kamat nem jelent mást, mint egy adott periódust követően a kamatot hozzáírják a tőkéhez, így az új kamatperiódusban erre a tőkeösszegre vetítve kerül kiszámításra a kamat összege! Itt jön az időtényező, itt jön az, miért is a Petőfi verssel kezdetem a gondolatsort?

Hogyan is számoljuk  ki a kamatos kamatot?  JÖVŐÉRTÉK = A*(1+k/100)n

Jövőérték= végeredmény

A= tőke

k=kamat

n= évek száma

Nos ki- ki elkezdhet számolni! De ha valaki kedveli az Excel táblát, akkor könnyedén végezhet mindenféle időre, kamatra történő számításokat! Ha folyamatosan teszünk félre, akkor az előző év eredményéhez mindig hozzáadjuk az éves ráfordítást és egyszerűen megkapjuk a tőkét, ami az újabb kamatszámítás alapját képezi! Én csatolok ide egy mintát kedvcsinálónak! Itt, egy évi 300 000 forintos megtakarítást láthatunk, évi 12% -os kamattal számolva, kihasználva a lehetőséget, hogy érvényesítjük a kamatos -kamat hatásait! Amit a példa szemléltet, az nem más,mint az, hogy milyen eltérő anyagi ráfordítást jelent a két embertípus esetében a " koránkelés" illetve a "ráérés" !

Quantis Idejében takarékoskodni!!!!  Javított!.png

 

 Az első táblázatban egy 20 éves fiatalembert látunk, aki havonta megtakarít a példa esetében 25 ezer forintot, teszi ezt 10 évig, mivel nagyon előrelátó így a nyugdíjára gyűjt, 10 év után egy fillért sem tesz hozzá, csak hagyja, hogy egyösszegű megtakarításként gyarapodjon a pénze! Így a kamatos kamat hatásait kihasználva, 65 éves korára meglehetősen tetemes vagyona halmozódik fel! Persze azért látjuk, ha jóval korábban kiszáll sem kell azért panaszkodnia, hogy időben elkezdett takarékoskodni! Saját ráfordítása 3 millió 300 ezer forint volt!

A második táblázatban egy 30 éves fiatalembert látunk, aki szintén rádöbbent, hogy gyűjtögetnie kell idősebb korára,amint  a példa mutatja, ezt 30 éves korától 65 éves koráig minden évben megteszi, saját ráfordítása tehát 10 millió 500 ezer forint, és ennek ellenére sem gyűlik össze annyi pénze, mint a 20 éves fiatalembernek, aki 10 évvel korábban kezdte a gyűjtögetést!!!!!

Persze a fenti képlet segítségével ki- ki elkezdhet számolgatni, hiszen lehet csak 10 ezer forint megtakarításra képes egy család, és akinek nagyon "elvetemült" ez a kamatmérték, az számoljon nyugodtan kevesebbel, 6 - vagy 8 százalékkal! Az eredmény  akkor is meg fogja lepni! Sokszor mondom fiatal barátaimnak, hogy megéri időben takarékoskodni, nem feltétlenül ilyen hosszan, de a hosszútáv egy jó megoldásban mindenképpen kifizetődő és szép eredményt képes produkálni!  

TŐKE= IDŐ x PÉNZ    Ezt a tényt sosem szabad szem elől téveszteni!  A fenti példából az is kiolvasható, hogy mit jelent egy év halogatás egy hosszútávú megtakarítás esetén! Ne az első éveket nézzük, hanem nézzük meg a végén, hogy milyen összegeket dobunk ki az ablakon, ha késlekedünk!

Nézzünk akkor egy életszerű (de nagyon káros) példát:

Egy dohányzó fiatalember naponta vásárol egy doboz cigarettát:  800  forint naponta/ átlagár

                                       havonta:                                         24000 forint

                                       évente  :                                       288000  forint

Ez nagyságrendileg hasonló eredményt hozna, mint a fenn említett példákban látható!

Arról szintén nem szabad megfeledkezni, hogy mondjuk akár egy 20 millió forintnak, ha évi hozama 8 % , akkor éves szinten, 8 % mellett is 1 millió 600 ezer forintról beszélünk, az havi szinten 133 ezer forint havi tőkejövedelmet eredményez! Hangsúlyozom ezek  a valóságtól nem elrugaszkodott lehetőségek! Mutattam egy egyszerű példát is, hogyan lehet ezt elérni olyan módon, hogy az ember megóvja magát a megtakarítás alatt egy veszélyes egészségügyi kockázattól is! 

A tőke felépítése tudjuk nem annyira izgalmas feladat, határozottságot, kitartást, tervezhető megtakarítási összeget igényel és azért az sem mindegy milyen megoldásban gyűjtögetünk! De igenis ki lehet lépni a mókuskerékből, és lassan, kitartással igenis el lehet érni az anyagi függetlenség azon pontjára, amikor kitartásunk jutalma, megtakarításunk nekünk dolgozik! Én abban hiszek, hogy az idő az, ami nagyon - nagyon a javunkra fordítható ezen az úton! És a személyes céljaink, amik motiválhatnak, hogy útnak induljunk a pénzügyi tudatosság felnőttes útján! Kérdés ilyenkor mindig az, hogy akarunk- e másként élni, mint ahogyan és amilyen minőségben most élünk! Nyilván akkor valami mást kell tennünk annak érdekében, mint amit eddig tettünk!  Van egy jó hírem! Ez nem elérhetetlen! Ezért ne legyünk Pató Pál urak !!! 

... "Életét így tengi által;
Bár apái nékie
Mindent oly bőven hagyának,
Soha sincsen semmije.
De ez nem az ő hibája;
Ő magyarnak születék,
S hazájában ősi jelszó:
„Ej, ráérünk arra még!” "

Petőfi Sándor: Pató Pál úr

Hagyjuk, hogy az idő nekünk dolgozzon a pénzünk tekintetében is!

 

Ha tetszik Önnek amiről olvasott, szeretné tudni, hogyan takaríthat meg hatékonyabban, hogyan tudná megtakarításaira az adójóváírás törvény adta lehetőségeit igénybe venni?! Szeretne tájékozottabb lenni a pénzügyeit illetően, szóljon hozzá bátran ! Vagy jelentkezzen be egy személyes konzultációra, ahol, -ha szeretné-, átnézzük eddigi megoldásait, választ kaphat pénzügyi kérdéseit illetően független szakértőinktől!

Szólj hozzá

öngondoskodás Pató Pál