2015. már 19.

Ne mondj igent azonnal....

írta: Attila 1981
Ne mondj igent azonnal....

Avagy néhány információ és tudnivaló a forintosítással és az elszámolással kapcsolatban.

elszamolas.jpg

                                                         /kép forrása: internet/

 

Fontos időszak vette kezdetét 2015 március 1-től. 2015. március 1. és április 30. között kötelesek postára adni a pénzügyi szolgáltatók a devizában nyilvántartott és forintban törlesztett hitelesek tájékoztató leveleit. Ha a pénzügyi szolgáltatója polgári peres eljárást kezdeményezett, és az nem fejeződött be 2015. március 1-ig, akkor ezek az ügyfelek később kapnak majd tájékoztatást.

1.) Kiket érint az elszámolás?

Azoknak a magánszemélyeknek szól, akik 2004. május 1. és 2014. július 19. napja között kötöttek és 2009. július 26. napját követően rendelkeztek/rendelkeznek

  • forintalapú
  • devizaalapú
  • deviza                hitellel, pénzügyi lízinggel, vagy pénzügyi kölcsönszerződéssel

Fontos, hogy MAGÁNSZEMÉLYEK vehetik igénybe, illetve elhalálozás esetén szerződés örökösei, valamint árfolyamgátba belépők, illetve végtörlesztők is.

 

2.) Kiket, milyen hiteleket nem érint a az elszámolás?

  • hitelkártyához kapcsolód hiteleket
  • bankszámlákhoz kapcsolódó hiteleket
  • lakáscélú állami kamattámogatott hiteleket
  • olyan hiteleket, amelyekhez kapcsolódva a Nemzeti Eszközkezelő megvásárolta az ingatlant.

3.) Ügyfelek tennivalói az elszámolással kapcsolatosan:

  • Ha adategyeztetés megtörtént a bank és Ön ( mint adós) között, akkor csak várnia kell az elszámolást.
  • Ha a kölcsönszerződése kedvezményes végtörlesztés miatt megszűnt, akkor viszont írásban külön kell kérnie az elszámolást, 2015. március 1. és 2015. március 31. napja között bankjától.

Аz elszámolásért a második esetben 10 000 Ft összegű díjat kell fizetnie (kivéve, ha a kedvezményes végtörlesztés forint alapú hitelkiváltással történt és ezt a pénzügyi szolgáltató felé igazolja). Abban az esetben, ha а pénzügyi szolgáltatónak az elszámolás eredményeként аz Ön javára fizetési kötelezettsége állna fenn, a 10 000 Ft-ot visszatéríti.

Tegnap egy kedves ügyfelem, felhívta a figyelmemet rá, így teszek még egy pontosítást: 

  • Ha Ön kedvezményes végtörlesztését, vagy annak bizonyos százalékát forinthitelből hajtotta végre, akkor is kérnie kell az elszámolást bankjában, de a szabályok szerint akkor mentesül a 10 000 forint megfizetésének kötelezettségétől. Ebben az esetben mindenképpen kérjen pontosítást bankjában.
  • Ha hitele 2009. július 26. napján vagy azt megelőzően megszűnt, a pénzügyi szolgáltatót írásban kérnie kell, hogy a szerződése tekintetében a pénzügyi szolgáltató elszámoljon.
  • Amennyiben már követeléskezelőnél van az ügy, akkor a követeléskezelőtől kell igényelnie az elszámolást írásban.

4.) Fontos határidők:

Devizaalapú szerződések esetén

Értesítési határidő:

2015.március1-április 30.

Kivételt jelent ha a per 2015 március 1. után fejeződik be, akkor ezt követően 60 napon belül érkezik az értesítés.*
Forint alapú és ténylegesen devizában törlesztett szerződések

Értesítési határidő:

2015.augusztus1-szeptember 30.

Kivételt jelent, ha a per 2015.augusztus 1.után fejeződik be, akkor ezt követően 60 napon belül küldik az értesítést.*
Kedvezményes végtörlesztett szerződések ( akik díj ellenében kérik)** 2015.november 30.
A perrel kapcsolatban az adott banknál érdeklődhet.*
** A díj 10 000 forint.

 

5.)Milyen előnyökkel jár a forintosítás:

A legnagyobb kockázattól mentesül az adós, hiszen a forintosítás nyomán kiküszöbölheti az árfolyamkockázatot. Az is igaz, hogy, noha vesztesége már nem származhat a forintgyengülésből, de egy esetleges forinterősödésen sem tud nyerni sem már.

A forintosításkor megállapított induló kamat nem lehet magasabb az eredeti kamatnál. A deviza és deviza alapú fogyasztói jelzálogkölcsön szerződések esetén az átváltás után csak referencia-kamatlábhoz kötött kamat alkalmazható. Az alkalmazható referencia-kamatláb a 3 hónapos BUBOR (Budapesti Bankközi kamatláb), amely 3 havonta változhat.

Tehát a hitelkamatKamat ( 3 havi BUBOR)+ Kamatfelár (nem lehet kevesebb, mint 1 százalék, és nem haladhatja meg lakáscélú jelzálogszerződésnél a 4,5 %-ot, illetve nem lakáscélú jelzálogszerződésnél a 6,5%-ot.)

A kamatfelár módosítása eltérő, de törvényileg szabályozott és különféle kamatperiódusokhoz kapcsolódik a különféle kölcsönszerződések esetében.

6.) Forintosítási árfolyamok:

Jogszabályi előírás:

1 CHF 256,47 Forint
1 USD 236,56 Forint
1 EUR 308,97 Forint
100 JPY 216,30 Forint

 

ezeknek az árfolyamoknak az alkalmazása.

7.) Hogyan érkezik a visszatérítést?

 Az adott pénzintézettől kapja meg mindenki az ezzel kapcsolatos információkat. Ha magával az elszámolással nem ért egyet valaki, akkor van lehetősége mindenkinek panasztételre írásban, az adott pénzügyi szolgáltatónál. Fontos, hogy erre a panasztételre az elszámolás kézhezvételét követő 30 napon belül van lehetőség. Különösen fontos, hogy tartsa be a határidőt, mivel ezután már nem élhet kifogással. Ha késedelembe esik, a pénzügyi szolgáltató elutasítja a panaszát akár igaza lenne, akár nem. A pénzügyi intézmény 60 napon belül köteles megválaszolni a panaszát.

A visszatérítés nem készpénzkifizetéssel történik, hanem a meglévő tartozás bizonyos részleteibe törlesztődik be, meghatározott sorrendben. Ha valakinek már megszűnt a szerződése, közölnie kell a bankkal a számlaszámát, vagy jeleznie kell, hogy melyik bankfiókban akarja átvenni az elszámolás utáni összeget. Hogy a kedvezményes végtörlesztőknek mennyi jár, az több tényező függvénye lehet, erről érdemes bankfiókban érdeklődni. Némileg a végtörlesztés előnyt jelentett a hiteladósok számára.  Azok nagyobb eséllyel számíthatnak visszatérítendő összegre, akiknek a kedvezményes végtörlesztés időpontjában már csekély volt a fennálló tőketartozás összege a felvett összeghez képest.  Sőt a többszöri egyoldalú kamatemelések is növelhetik a kedvezményes végtörlesztőknek történő bármiféle összegű kifizetés esélyét. 

8.) Ami fontos lehet:

 A forintosítás teremt bizonyos versenyt a bankok között. Míg saját bankjától csak egyféle ajánlatot kap, addig más bankok lehet, hogy több kedvezőbb lehetőséget is tartogatnak akár az Ön számára is. Ezt, mielőtt igent mondana az elszámolásra saját bankjánál, érdemes megvizsgálni.

Ebben tudunk segíteni Önnek is független szakértőként: közösen vizsgáljuk meg tehát jelenlegi hitelét, mert valószínűsíthetően akad a piacon eddigi  bankja ajánlatánál kedvezőbb lehetőség. Mihelyt megkapja az elszámolást keressen meg bizalommal elérhetőségeimen, amit az oldalon megtalál.

 

További információkat tehát:

Az MNB forintosítással, elszámolással kapcsolatos oldalán:

https://felugyelet.mnb.hu/fogyasztoknak/elszamolas_forintositas

Saját bankjának weboldalán,

és a fenn említett megkeresést követően, személyesen is kaphat.

 

 

 

Szólj hozzá

hitel kamat kockázat devizahitel elszámolás svájci frank árfolyamkockázat forintosítás árfolyamkülönbség egyoldalú kamatemelés végtörlesztők