2014. már 05.

Befektetési szempontok!

írta: Attila 1981
Befektetési szempontok!

kérdőjel.jpg

 

Megvallom nem szeretem a befektetés kifejezést, mert nagyon sok embert elriaszt! Azt hiszik, egy befektetéshez milliók kellenek, s mivel általánosságban elmondható, hogy az emberek nagy része nem rendelkezik milliókkal, így rögtön idegessé válik, ha meghallja ezt a szót!

Beszéljünk inkább megtakarításról, amit  mindenkinek gyakorolnia kéne! Jövedelmével arányosan félretenni azt a 10 %-ot! Sokszor kifogásként elhangzik, semmi nem marad hó végére, így nem tudok félretenni! Meg kell fordítani az irányt, vagyis a fejünkben kell rendet tenni! Miért is?! Mert ha dupláját keresném annak amennyit most keresek, de nem azonnal tennék félre, hanem várnék vele a hó végéig, ugyanúgy nem maradna megtakarításra! Sajnos, ahogyan ezt már korábban írtam, ami a zsebben, vagy a számlánkon van, az valahogy hóvégére mindig elkopik! Mi a helyes irány tehát? Megjön a fizetés, tartalékra szánt összeg levéve belőle, majd a maradékból kedvünkre gazdálkodhatunk! Meg lehet próbálni másként, de fogadjuk el, ha nem akkor próbáljuk ki.... nem lesz eredménye, ha hó végére akarjuk kigazdálkodni a megtakarítandó összeget!  

A következő nagyon fontos dolog, ami nélkül eredménytelen lesz a megtakarítás, ha nem  valamilyen cél érdekében indítjuk! A "legyen valami" hosszútávra nem cél, és nem is leszünk kitartóak az úton, sajnos ez is személyes tapasztalat! Lassan 10 éve már, hogy megkeresett egy biztosítási üzletkötő, kedves volt, egyik ismerősöm ajánlotta, fogadtam, szimpatikus volt, szerződtünk, de igazából nem tudtam miért is kötöm meg a szerződést, nem volt célom, jól kerestem, nem voltam előrelátó, sajnos nem is fizettem egy idő után az egészet! Mára nagyon megbántam, de erre mondják: "veszett fejsze nyele"! Fontos, hogy a cél konkrét legyen, legyen szó egy jövőbeni lakásvásárlásról, gyermekeink jövőbeni céljainak finanszírozásáról, vagy éppen a nyugdíjunkról! Évekkel ezelőtt magam sem határoztam meg, mire takarékoskodom, ma már tudom mi a célom, és ahhoz igazítottam a megtakarításomat!

Csak ha tudjuk mi a cél, akkor tudjuk az optimális megtakarítási formát választani! Mert a célokból derül ki, hogy rövid-, közép-, vagy hosszútávra optimalizáljuk- e a céljainkat! Nyilván egy gyermek, vagy egy nyugdíjcélt a hosszútávú célok közé sorolunk, de egy nagyobb lakásra is érdemes pár évet várni, hogy ne köteleződjünk el évtizedekre mondjuk egy banknak, hanem finanszírozzuk meg előre a "megálmodott" lakás árát! Mindennek az alfája és ómegája tehát a pénzügyi tervezés! Ezért, ha megtakarítani adott esetben még nem is tudunk, akkor is érdemes egy független szakemberrel elvégeztetni egy pénzügyi tervezést! MI arra vagyunk "kiképezve" hogy a célokhoz ki tudják számítani a pénzügyi igény alapján a szükséges összegeket, a szükséges időt, az összegek nagyságát, amikkel ezek a célok pénzügyileg kivitelezhetőek!

Ezután jöhet csak a megoldás!

Ne halogassuk a befektetés indítását:

Elkészült a terv, látja céljait, keresse meg hozzá a megfelelő eszközt! Minél előbb annál jobb! Korábban írtam már egy cikket, milyen összegeket veszíthet, aki halogat! Erről a következő bejegyzésben bővebben olvashat itt:

http://ati1981.blog.hu/2014/02/24/a_nevem_pato_pal_avagy_mit_veszitunk_a_halogatassal

Kár arra várni, hogy ha majd megemelik a fizetésem, majd ha jobb beosztásom lesz... majd jövőre... a tapasztalat az, hogy az ilyen gondolkodás mellett, csak az idő telik, de a pénz sohasem fog gyarapodni! Saját magam munkája alatt találkoztam már ilyen példákkal! A halogatott megtakarításból nagyjából olyan eséllyel lesz több pénzünk, mintha a lottófőnyereménytől várnánk a gazdagodásunkat!

Gondoljunk rövid és hosszútávra is:

Szomorú dolog, hogy sokan nagyot csalódtak a hosszútávú megtakarításaikban! De nézzünk a dolgok mögé, miért is?  Mert elhatároztak valamit, ehhez a célhoz választottak egy eszközt, majd a második évben, úgy gondolták, itt van ez a pénz, vegyünk egy kocsit belőle! Feltörték a számlájukat, ami saját jövőjükre volt félretéve és kiszálltak egy olyan pillanatban, amikor nem lett volna szabad! Sajnos az interneten rengeteg olyan csalódott és sértődött emberről lehet olvasni, akik nem tartva be a játékszabályokat bukták el megtakarításaik jelentős részét! Kiknek a hibájából? Sajnos leginkább a sajátjukból!  Rövidtávra ott a bankbetét, ebből fizetünk ha valami elromlik  a háztartásban, itt gyűjtögetünk egy - két évre kocsira, üdülésre, egy kis jövedelemkiesés pótlására! A bankbetét a vésztartalék helye, de tény tőkeképzésre alkalmatlan!

Az összegekről: a kevesebb néha több:

Hosszútávra nem köteleződünk el jobban, mint amit egy átmeneti nehézség esetén is félre tudnánk tenni! Ez egy olyan alapszabály, amit mindig elmondok az ügyfeleimnek! Később aztán lehet növelni az összeget, ha a célok megkívánják, de egy biztonságot jelent, hogy az induló összeget mindig ki tudom gazdálkodni! Oly sokat elhangzik, hogy az idő olykor többet számít, mint a pénzösszeg nagysága! Ha tehát valaki gyermeke születésekor indít gyermeke életkezdéséhez egy ilyen számlát 18 -20 év alatt olyan összeg gyűlhet össze pár ezres havi megtakarításból, amit büszkén adhat át majd a gyermekének a diplomaosztójára! 

A fránya kamatadó és EHO:

A bankbetétek mindig kamatadó- és eho-kötelesek!  Ami jelen törvények szerint 22% -os hozamveszteséget jelent a bankbetét tulajdonosának! Vannak azonban olyan befektetési, megtakarítási formák, amik már 3- 5 év távlatában csökkentett, vagy teljes mentességet adnak az adóterhek alól! Érdemes tudni ezekről is!

Garantált hozam..., ha lehet, ne:

Első pillanatra őrültnek tűnhet ez a kitétel! De egyrészről a " garantált" hozamnak, meglehetősen magas ára van, másrészt, hozama infláció feletti csupán, értéktartásra jó, másra nem nagyon! Nyilván, mindig az ügyfél dönt, de nagy eredményre ezektől a formáktól senki ne számítson! Reklámban jól hangzik!

Árfolyam maximum jó lehet, a trendfigyelők nem mindig:

Mit is jelent ez? Egy befektetési alapnak, vagy eszközalapnak az árfolyam maximuma azt jelenti, hogy bizonyos megfigyelési időpontban rögzített legmagasabb árfolyamon történik a kifizetés! Ez egy biztonságos, jó dolog! A trendfigyelő szolgáltatásokkal azonban olykor legyenek, vagy lehetnek fenntartásaink, mert lehet hogy pont akkor lép ki egy piaci pozícióból, amikor nem kéne! Mondjuk van egy részvényalapunk, esik az árfolyama, vagyis olcsóbb lesz, vásárlói pozíció keletkezik, de minket a trendfigyelő szolgáltatás kivesz ebből az alapból és áttesz egy "biztonságos" alapba, vagyis elveszítjük a vásárlói pozíciónkat! Persze mindenki maga dönt!  De nem árt tudni azt, hogy egy értékpapír alapú befektetési formánál az első időszakban csak örülnünk kell, ha esik az árfolyam! De erről majd máskor bővebben!

Érdemes szakemberre bízni:

Honnan ismerhető fel a szakember? Nem megmondja a tutit, hanem közösen, céljait megvizsgálva, kiválasztja a megfelelő megtakarítási formát! Tartja Önnel a kapcsolatot, a későbbiekben is javasol, segít, támogat! Persze nem kell havonta a megtakarítással foglalkozni, de évi egy -két alkalommal érdemes átnézni, hogyan teljesít, merre haladunk, vannak-e újabb igények?  Ha régebben " eladták" Önnek a tutit, egy jó szakember, abban is segítségére lehet!

 

Ha kérdése merült fel, ha vannak céljai, ha már Ön sem gondolja jó megoldásnak a bankbetétet,aggódik a nyugdíjáért, belátta, hogy az egyetem sem lesz ingyen már sokáig ( most sem az),  akkor szóljon hozzá! Vagy jelentkezzen be egy minden kötelezettségtől mentes  konzultációra, amit az oldalsávban megtehet!

A legrosszabb dolog ami Önnel történhet egy ilyen esetben, hogy tisztábban látja a pénzügyeit, átlátja milyen kiadások várnak Önre a jövőben, megnézzük, hogy lehet háztartásában, költséget csökkenteni, adott esetben bevételt növelni! 

A további együttműködés az első találkozáson múlik!

 

 

Szólj hozzá

befektetés