2014. jan 24.

Nyugdíjhelyzetről tényszerűen.....

írta: Attila 1981
Nyugdíjhelyzetről tényszerűen.....

Belekezdeni sem egyszerű, mert a kérdés annyira összetett, mintha kettős gordiuszi csomót akarnánk kard nélkül kibogozni!

Alapprobléma:

Hazánkban, más európai országokhoz hasonlóan " felosztó-kirovó" nyugdíjrendszer van! Mit jelent ez valójában? Azt, hogy a mostani nyugdíjasok kifizetésit, a jelenlegi elvonásokból finanszírozzák, vagyis, amit Te kedves dolgozó honfitársam ma befizetsz, azt holnap kiviszi a postás nagymamádnak, nagypapádnak, vagy éppen a szüleidnek! Vagyis a nyugdíjkassza egy üres szoba, amit havonta megtöltenek, és teljesen ki is ürítik!

Sokszor eszembe jut nagymamám mondása- aki viszonylag még tisztességes állami ellátással rendelkezik: " Én megdolgoztam a nyugdíjamért!" Persze  dolgozott, sokat dolgoztak, csak amit annak idején befizettek, azt nem a saját nyugdíjukra fizették, hanem az, az akkori nyugdíjasok zsebében landolt! Tulajdonképpen, nem más az állami nyugellátás, mint egy óriási nagy pilótajáték, ami egyébként mint üzleti modell teljesen illegális az élet már területén, a törvény szigorúan meg is torolja az ilyen üzleti modelleket! (Zárójelben megjegyzem, sajnos elég sok ilyen illegális társaságba botolhat az ember! Érdemes tehát vigyázni!)

Történeti háttér:


Az első állam által megszervezett szociális ellátórendszer 1871-ig nyúlik vissza, és a híres porosz kancellár Otto von Bismarck nevéhez kapcsolódik, ő dolgozta ki a megoldást! Az ő elgondolás kristályosodott ki és terjedt el a különböző európai államok állami nyugdíjrendszerének kidolgozása folyamán! Hosszú lenne most ennek az elemzése, igazából a rendszernek két sarokpontja az állam által finanszírozott egészségügyi ellátás, illetve nyugellátás! 

Fontos látni, mire fogad ez a típusú ellátórendszer? Nem másra, mint ami Bismarck idejében még kézenfekvő volt! Sok gyermek születik, sokan állnak munkába, fizetnek be a közös kasszába járulékot, ugyanakkor az emberek korábban halnak, hiszen az átlagéletkor alacsonyabb volt jóval, mint napjainkban! Ennek nyomán mindig pluszban marad a kassza, hiszen több befizetés történik, mint amennyi pénzt ki kell fizetni! Ilyen demográfiai vonal esetén ez egy teljesen jó, átlátható, talán még kiszámíthatónak nevezhető rendszer is (VOLT)!

Népesedési fordulat:- avagy mitől megy csődbe a "felosztó-kirovó" TB rendszere? 

korfa.png


Azt hiszem nem kell statisztikai szakembernek lenni, ahhoz, hogy belássuk, mi változott a népességben 100 esztendő leforgása alatt, száz éve még fenyő alakú korfa volt, jó sok fiatallal, gyermekkel, kevés időssel! Ma hála az égnek, hogy hosszabb ideig tudhatjuk szüleinket, nagyszüleinket magunk között, de ennek az eredménye, hogy korfánk 2050 -re egy fejre állított fenyőfára hasonlít majd!

Mit eredményez mindez?

Azt, hogy a "felosztó-kirovó" nyugellátási rendszer összeomlik, de legalább is az ellátás ilyen szintjén kivitelezhetetlenné lesz!


Igazából sokaknak majd most gyullad ki a lámpa a fejükben, amikor a háború után született generáció nyugdíjba vonul, ők az úgynevezett Ratkó-korszak gyermekei! Nem véletlen, hogy amennyire csak lehet emelik a nyugdíjkorhatárt, elodázva azt a problémát, hogy eme sok nyugdíjaskorba lépő, hogyan állítja fejére az amúgy is hadilábon álló ellátórendszert! Aztán csak két mondatban ejtsünk szót még a hetvenes években születettekről, amikor szintén az állam részéről egy gyermekvállalási kedvet ösztönző program indult be a társadalomban, -gondoljunk csak humor kedvéért a hétfői televíziós adásszünetre- ! Ha a Ratkó generáció nem is teljesen dönti romba a vizsgált rendszert, a 70-es években született nyugdíjba vonulók   száma, mindenképpen új időket hoz el ebben az elavult ellátórendszerben! 

Persze kirakhatnék egyéb statisztikákat, és korfákat, amik elemzik mennyi járulékfizető hiányzik a rendszerből, ide vehetnénk a fekete, vagy szürkegazdaságot, ahonnan sosem folynak be pénzek ebbe a rendszerbe! De azt gondolom a kép már ezen elemzések hiányában is aggasztó!

Mit tesz a politika, mit tesznek a vezetők?

Igazából semmit! Miért is? Mondjuk ki pestiesen, Magyarországnak nem volt még a rendszerváltás óta olyan "tökös" kormánya, aki nyíltan ki merte volna mondani, hogy: " Emberek, ha nem gondoskodtok magatokról, nem lesz nyugdíjatok!" Nincs, és nem is látok olyan politikai erőt, aki jelen helyzetben ezt meg merné tenni, vagy merne hozzányúlni a jelenleg folyósított nyugdíjakhoz! Mielőtt bárki követ vetne rám, három nagyszülőm nyugdíjaskorú, és minden tiszteletem az időseké. Ami a jövőben közeleg, nem az ő hibájuk nyilván. Sőt kívánom minden idősnek, hogy amennyire csak lehet, és amilyen sokáig csak tudja vegye ki a magáét ebből az ellátórendszerből! Igaz, ők még ebből a szempontból teljesen szerencsések, hiszen majdnem annyi nyugdíjjal indultak, amennyi fizetéssel elhagyták aktív dolgozó státuszukat! Mi van most? Hm... azt majd egy külön fejezetben elemezzük! Annyit mondhatok elöljáróban, nem ez! Sőt bármennyit is keresett valaki aktívként, mára van egy maximalizált nyugdíjplafon, ami 250 000 forintban határozza meg a maximálisan adható nyugdíjat! Érdekes kérdés, aki mondjuk magas vezetőkét keresett egymillió forintot, mit szól majd ennek az összegnek a negyedéhez? Esik az életszínvonala? Szerintem biztosan!

Nyilván a politikai erők hatalmi harca nem engedi, hogy esetleg egy választások előtt elmaradt nyugdíjemelés hiánya nyomán szavazatokat veszítsenek! Igaz, -ezt azért érdemes látni-, a nyugdíjakat nem emelik többel, csak éppen hogy reálértékcsökkenést ne szenvedjen!

De azért súgnak!!!


Nem kell naponta a gazdasági szaklapokat böngészni ahhoz, hogy bárki felfigyeljen a jelekre! Naponta átolvasom én is a főcímeket a gazdasági lapok hasábjain és azt látom, nincs olyan nap, de legalább hét, ami ne figyelmeztetne a nyugdíjhelyzet nehézségeire! 

A 2014.évtől életbe lépő nyugdíjbiztosítások után járó 20%-os adókedvezmény, maga ez az új megtakarítási forma, ugyancsak egy intő jel!

A már eddig is igénybevehető adókedvezmények a nyugdíjcélú megtakarításokra: (Nyesz, Önkéntes nyugdíjpénztár) már eddig is arra szolgált, hogy az embereket ösztönözze az öngondoskodás fontosságára.

Így azt lehet mondani az állam már maximálisan 280 000 Ft támogatást ad összességében a nyugdíjcélú megtakarításokra! Ami azt hiszem önmagában sem kis összeg adóévenként!

Feketelevesként azért ott van a nyugdíjkorhatár folyamatos emelése!

A korábbi nyugdíjjárulék helyett, már adót fizetünk, ami látszólag csak szemantikai fordulat, de komoly jogi következményeket rejt önmagában, hiszen a járulékért szolgáltatott az állam, adó fejében ellenben nem köteles szolgáltatni!

Már a rendszerváltást követően a Társadalombiztosítási rendszer szétválasztása a nyugdíjak, illetve az egészségügy tekintetében is ennek a finanszírozhatatlan ellátórendszernek a törékenységét mutatta!

Az Alaptörvénybe foglalt szülők iránti eltartási kötelezettség belefoglalása is azt készíti elő, hogy az állam csak keveset, sőt adott esetben semmit nem fog szolgáltatni nyugdíj gyanánt!


Sokan írnak ezekről a kérdésekről manapság, sokan riogatásnak veszik, és elképzelhetetlennek gondolják azt, ami hamarabb bekövetkezik, mint azt gondolnánk! Már évtizedek óta Németországban élő, dolgozó ismerősömet kérdeztem az elmúlt hetek valamelyikén mi a helyzet náluk, hiszen olvasni sokat lehet, de mégis hitelesebb, ha attól hallom, aki ott él!

Beszámolója szerint, az "állami nyugdíj  ott is ahhoz elég, hogy az ember éhen ne halljon"! Elmondta, ő maga 3 - 4 megtakarítással rendelkezik amiből majd a nyugdíjas éveit európai szinten finanszírozni szeretné! Alkalmazott, nem a Mercedes gyár tulajdonosa, azt mondja szívesebben elszórakozná ő is sokszor ezt a pénzt, de van annyira bölcs, hogy saját magát nem lopja meg!

Sokszor, ha a kérdés előkerül, sokan  felteszik a kérdést: miből? Nem is gondolják, hogy a félretehető pénz ott van náluk, csak éppen át kéne nézetniük hiteleiket, meg kéne vizsgáltatniuk lakásbiztosításaikat, nem biztos, hogy a "zöld bank " folyószámlája a legolcsóbb, és egy bankváltással havi szinte megspórolható néhány ezer forint! És még mennyi lehetőség, ahol pénzt lehetne találni, minden komolyabb erőfeszítés nélkül akár!

Sokszor leírtam már, az idő sokkal fontosabb a jövőtervezésben, mint a pénz mennyisége! Ugyanaz a cél elérhető 20 évesen havi 10 000 Forintból, mint ami 30 évesen 20-, vagy akár 50 évesen már csak komoly 70 -80 000 forintos havi megtakarítás nyomán valósítható meg! Azt hiszem még fiatal barátaim is beláthatják, egy havi 10 000 forint esetében ez alig több, mint 300 forint naponta! Azt hiszem ennyit napi szinten megér az a nyugalom, hogy ezt az égető kérdést az ember egyszer, s mindenkorra lerendezte! Ezzel nemcsak a maga helyzetét tette könnyebbé, hanem a gyermekeiét is, hiszen nem nekik kell majd kiegészíteni azt a kevéske nyugdíjat, amit mondjuk az én generációm, vagy az engem megelőző kapni fog már! Ezzel tehát nemcsak magunknak teszünk jót, hanem az utánunk jövőket is helyzeti előnybe hozzuk! 

Ránk magyarokra amúgy is jellemző, hogy aki eredményesebb, sikeresebb, vagy több a pénze,azt legtöbbször azzal magyarázzuk, hogy több lehetősége volt elindulni?! Vajon a gyermekeinknek szeretnénk megadni ezt a pluszt, akár azzal, hogy saját idős korunk helyzetének finanszírozását levesszük a vállukról? Lesznek akik nem teszik majd meg, mi akkor büszkék lehetünk, hogy megelőztünk másokat!

Új világ van körülöttünk, új eszközökkel, új lehetőségekkel! Kérdés. Külső szemlélői leszünk -e ennek az újnak, v maradunk  az örökös puffogók, vagy megtesszük azt, ami a feladatunk és a megelégedettek táborát gyarapítjuk!?! Ez nem máson, csakis rajtunk múlik! Életünknek mi magunk vagyunk a kormányosai!

“Az ésszerűen élő ember alkalmazkodik a világhoz. Az ésszerűtlenül élő ragaszkodik ahhoz, hogy a világot próbálja magához igazítani.”
(George Bernard Shaw)

 Természetesen a kommenteket, kérdéseket szívesen fogadom, hiszen minden vélemény számít!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szólj hozzá

nyugdíj állami nyugdíj felosztó kiróvó