gondolkodjunk együtt....
Mindig elgondolkodom.... így volt ez a minap is, amikor egy fiatal barátommal találkoztam! Nem volt titok számára mivel foglalkozom, bár találkozásunknak nem üzleti megbeszélés volt a direkt célja! Szakmai ártalomként előkerült a pénz kérdése is természetesen! Csapongtunk a célok, vágyak elemzésében, amit azonban tett nem követett! Sajnos fiatal barátom is nagyon jól ért ahhoz, amihez mindannyian, hogyan költsük el minden pénzünket az utolsó fillérig! Kicsit mindig elfog a szomorúság, mert tudom ha a vágy vágy marad, ha az álomból nem lesz igazi cél, amit tőkében, tőkeigényben is ki merünk mondani magunk számára, akkor ezek az álmok, -ha csak valami különös csoda nem történik az életünkben/ ismeretlen amerikai nagybácsitól örökség :), lottófőnyeremény:) /- életünk végén is csak álmok maradnak!
Korábban írtam már egy bejegyzést " ad hoc, vagy stratégia címmel" , lényegében ezen kérdéskört érintve!
Ma az " új év, új remények" jegyében kicsit átgondoljuk, hogyan is indítsunk el egy pénzügyi stratégiát, vagyis hogyan tegyük tervezhető a pénzügyi helyzetünket!
1.) Bevétel- kiadás kontroll
Beszéljünk családról vagy magánszemélyről, az első dolog, amit meg kell tenni, hogy megvizsgáljuk nagyon őszintén ezt az első pontot! Sokan egyfajta önigazolásként szokták mondani: "nincs megtakarítani való pénzem"! Szerintem egy hiteles tanácsadó feladata két dolog: megtakarítást elérni, és többletmegtakarítást realizálni egy ügyféle számára! Sokszor magunk sem gondoljuk, hogy akár egy rossz folyószámla konstrukción, elavult telefon- előfizetési konstrukción, utazási szokásaink optimalizálásával már havi szintem elérhetjük azt az ideális 10% megtakarítás, amit a fejlett pénzügyi kultúrákban ajánlásként meghatároznak közép és hosszútávra félretenni! Több olyan családot ismertem meg az idők folyamán, ahol a telefonköltség több 10.000 forint havi kiadást jelentett, akkor amikor az okos telefonok korát éljük és legtöbb okos telefonon ott van például a " viber" lehetősége! Sajnos az elmúlt néhány évtized is leszoktatott minket arról a spórolásról, amit nagyanyáink tudtak, hiszen földet, jószágokat, ők abból vettek, amit nagyon keservesen félretettek apró pénzeikből! Volt az elmúlt néhány évtizedben egy olyan korszak, amikor nem volt sikk tehetősnek lenni, sőt az állam, ha kellett hitelből, igyekezett egy bizonyos életszínvonalat fenntartani, ellátni a nyugdíjasokat, ingyenes egészségügyi ellátást biztosítani, ingyen oktatni a felnövekvő generációt! Ma az állam - sajnálatos módon, csak csendben- kitáncol ezek finanszírozásából, az egyének azonban ma is szeretik a hiteleket, a személyi kölcsönöket, szeretnek olyan lehetőségekkel élni, ami igazából lényegében nem is az övék, hanem a banké! Persze vannak helyzetek, amikor jó és kell a hitel, de ahogyan komoly betegségünkre sem mi emeljük le a patikában az orvosságot, úgy életünk sok éven át meghatározó pénzügyi döntését sem kellene felelőtlenül csak magunkra hagyatkozva meghozni! Akár hisszük akár nem, de tény egy 10 000 000 forintnyi célt elérhetünk fele összegből, mint amennyi idő alatt ugyanennyi hitelnek mondjuk a dupláját fizetjük vissza a banknak! Remélem sikerült rádöbbennünk, és abban egyetérthetünk, tervezni igenis fontos és elengedhetetlen!
2.) Belátni, hogy takarékoskodni igenis érdemes!
Azt mondják a bölcsek, hogy minden fejben dől el! Így van ez a pénzügyi gondolkodásunkkal is! Költeni mindenki tud és szeret! Ha arról van szó, hogy a jobb zsebemből a bal zsebembe saját magamnak megtakarítás céljából áttegyem a pénzemet, akkor jön a sziszegés, az elfehéredés, és az elodázás! Pedig ésszel belátja az ember, ami ma probléma, gyermekeim életkezdése, nyugdíjam... stb, semmit nem változik az idén akkor, ha jövőre halasztom a döntést! Sőt ha látnánk, hogy akár pici összegek esetében is bizonyos idő után milyen hozamot eredményez egy esztendő, ha egy kicsit nagyobb bizalmunk lenne abban, hogy nem mindenkinek az a célja, hogy csak ígérgessen, hanem valódi előnyhöz, konkrétan pénzhez akar juttatni, nemigen halogatnánk az öngondoskodás iránti döntésünk elkezdését!
3.) Családi stratégia kidolgozása
Ez az amiről majd a következő bejegyzésemben olvashatnak...:)
"Kétféle ember létezik. Az ábrándos, aki pénzérméket hajigál a szökőkutak medencéjébe, meg a realista, aki kihalássza azokat" /George O. Ludcke/