2012. okt 07.

Ad hoc, vagy stratégia.....

írta: Attila 1981
Ad hoc, vagy stratégia.....

MINDIG ELGONDOLKODOM....

Mi a sikeres ember életének asikerman.jpg titka?  Vannak akik  azt mondják, szerencsésnek születni kell, és aki erre van predestinálva, az szerencsés lesz egész életében! Szerintem ez nem így vagy! Nyilvánvaló, sokat számít ki milyen képességeket birtokol, hiszen annak könnyebb tanulni, valószínűleg diplomával a kézében magasabb pozíciót tud majd később betölteni! Bár ha megnézzük a napi valóságot azért biztosan megosztom ezzel a véleményemmel a kedves olvasókat! De ez inkább szociológiai kérdés! Az élet sikere abban áll, hogy az ember tud-e  a saját életében stratégiában gondolkodni, vagyis megtervezi-e a jövőjét, mérlegeli-e  döntéseit magában, és próbálja-e feltérképezni, mit is eredményez majd a későbbiekben egy adott döntése! Senki nem jós, de átgondoltan nehezebb melléfogni, mintha " ad hoc" döntéseket hozunk!ston.jpg

Mivel valahol ez a blog egy kicsit a pénzügyi döntéseinket hivatott formálni, van egy jó hírem, a pénzügyi sikereink titka is ebben rejlik tudok-e stratégiában gondolkodni, átgondoltan hozom-e meg a pénzügyi döntéseimet! Sajnos hazánkban azt látni, az emberek elsősorban a pénzügyi döntéseiket is az érzelmeik hevületében hozzák meg, nem pedig racionálisan! Ilyenek vagyunk, így működünk! Persze néha nem árt, ha valaki megpróbál kijózanítani minket ebből! 

Példa:

Állítások szerint válság van: Mégis egyik nagy műszaki áruházban soha nem látott mértékben fogynak az televíziók, és egyéb műszaki kütyük, akár hitelre is!

Vajon, amikor mindenki a jövő miatt aggódik állítások szerint, akkor egy ilyen döntésben, hol van a racionalitás? Sehol! Mert mint mondtam, megtetszik, rám tör a nekem is kell érzése, és megveszem! Sokkal többet tud, mint az előző televízióm, vagy a régebbi digitális fényképezőgépem? Lehet, nem tudom! Azon azonban elgondolkodnék, valóban most van-e szükségem rá? Vagy egyáltalán szükségem lesz rá valamikor is! Magam is estem többször ebbe a hibába, nem egyedülálló dolog!  Ha megtetszik valami, és megragadja az érzelmi központunkat, várjunk  a megvételével egy két napot, had győzzön a racionalitás! Ez bizony sok ember életében már a stratégikus  gondolkodás első jele! Büszkék lehetünk magunkra, hiszen győztünk a mindig pénzünkre éhes marketing mindenható ereje felett!

fogyassz.jpg

A stratégikus gondolkodás jele szintén,az is, hogy mennyire szélesítem ki a látásmódomat, mennyire gondolom át azt, hogy milyen mozgások és erők hatnak az életemre, jövőmre? 

Hat(hat)-e az életemre a munkaerő piaci változás?  Hat(hat)-e az életemre, hogy mennyire igyekszem versenyképes  maradni? Hat(hat)-e az életemre a gazdasági erőviszonyok megváltozása? Hat(hat)-e az életemre, hogy mi történik kis hazánkban, Európában, vagy éppen a nagyvilágban?

Azt hiszem, akinek az elmúlt időszakban devizahitele volt és van, erre a kérdésre könnyedén megadják a választ!

Sokszor azt hisszük, hogy egyedül nekünk vannak problémáink, és a mi saját anyagi gondjaink egyedülállóak, és magunkra vagyunk hagyva ezekkel! Nem tehetünk mást, zárjuk magunkra az ajtót, tegyük azt amit eddig, és csatlakozzunk az oly sokszor emlegetett közhellyel élők táborához, aki azt mondják: " majd lesz valahogy" (= vagyis nem lesz sehogy sem) !

Egy sikerre törekvő ember, mindig újrakezd, feláll, továbbindul, keresi az új lehetőségeket, és lehetőség szerint megpróbálja elkerülni azokat a hibákat amik miatt sikertelenséget szenvedett! Nincs ez másként a pénzügyeinkben sem, semmi kozmikus dologra nem kell itt gondolni! 

Egy dolgot kérek a kedves olvasóktól, legyenek azok fiatalok, vagy idősek, gondolják át, a viszonylag 22 éve már szabadabban meghozott pénzügyi döntéseikkel hová jutottak? Elegendőnek tartják-e ezeknek a döntéseiknek az eredményét? Az ember attól emberrel, hogy egy kicsit mindig többet akar, ezért fejlődhetett a tudomány, a gazdaságok, a saját egyéni élet! Vajon a pénzügyi döntéseim kielégítő módon vitték előre az életemet? Oda jutottam, ahová húsz évvel ezelőtt elképzeltem? Ha igen, akkor gratulálok,ha nem akkor van miért leülni és beszélgetni talán! Ad hoc emberek vagyunk, vagy stratégák, beletörődők vagy sikeresek? Ki- ki maga döntse el, változtatni mindenkinek van lehetősége, kérdés akarom-e , szükségét érzem-e ennek?életszínvonal.jpg

 

Szólj hozzá