2015. sze 03.

Néhány szó az autóhitelekről és a fogyasztási kölcsönökről...

írta: Attila 1981
Néhány szó az autóhitelekről és a fogyasztási kölcsönökről...

és még más is....

csodakocsi.jpg

       /kép forrása: internet/

Noha törvény csak szeptember közepére ígérkezik, azért nem árt időben tudni azt, hogy a kedvezményes árfolyamon történő "adósmentés" az autóhitelek és személyi kölcsönnel rendelkezőknek akkor jár, ha rendben fizették hiteleiket.

A Magyar Bankszövetség főtitkára szerint, a fizetési készség feltétele lesz a támogatásnak, így elsősorban azok számíthatnak a kedvezményes árfolyamra, akik hiteleikkel nem esnek ( estek) 90 napon túli hátralékba. A késedelmes adósok arra számíthatnak, hogy a forintosítás számukra piaci árfolyamon történik majd.

Igazából az "adósmentés" erős kifejezés, hiszen meglehetősen magas árfolyamon történik a felvétel időpontjához kapcsolódó árfolyamhoz képest a forintosítás. Be is betonozza az eddig elszenvedett veszteségeket is. Nyilván nemzetgazdasági érdek a forintosítás, mert ezzel jelentősen csökken az ország un. devizakitettsége. Hogy ez az árfolyam az adósoknak mennyire kedvező és hogyan módosult az utóbbi időben a forintárfolyam a devizák árfolyamaihoz képest és mi volt ennek az oka, az egy külön bejegyzést megérne, de most ettől eltekintünk. 

A gépjármű hitelek és a személyi kölcsönök teljes állománya 305 milliárd forintot tesz ki a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint. Noha piaci árfolyamon fogják forintosítani az érintett devizahiteleket, egészen pontosan 309,20 forinton az Euró esetében, 287,20 forinton a svájci frank esetében. Azonban a jelzáloghiteleknél korábban megállapított kedvezményes árfolyam: 308,97 forint/ Euró és 256,47 forint/ CHF, 2,163 forint/ JPY ( bár a jen alapú hitelek száma elenyésző) - alapján árfolyam támogatás kaphatnak az ügyfelek. Az átváltáshoz kapcsolódó jóváírás 31 milliárd forintos összegét 50-50% arányban állja a költségvetés, illetve a bankok. Az átváltás után a kamatokat a bankok nem emelhetik. A parlament szeptemberben megtárgyalja és elfogadja a szükséges törvénymódosításokat, októberben-novemberben kihirdetik a törvényt, a bankok tájékoztatókat tesznek közzé,  majd december elsejei határnappal rögzítik a szerződés aktuális tőke- és kamatszámait és erről december 15-től kezdődően küldenek értesítést az ügyfeleknek. Ha az ügyfél ezzel egyetért, nincs teendője, de ha továbbra is svájci frankban vagy euróban vagy jenben  akar törleszteni, akkor jelentkeznie kell bankjánál. 

Bár az autóhitelek illetve a fogyasztási kölcsönök esetében a forintosítás közel 10% - os csökkenést eredményezhet, arra azonban érdemes figyelni, hogy a forintban fixált törlesztőjű hitelek esetén, növekedhet is a tartozás, hiszen itt a futamidő csökkenésének ez egyenes arányú következménye. 

A forintosítás - a már nem élő-, de le nem zárt hitelekre is vonatkozik, akkor is, ha az eredeti hitelező felmondta.

Nagyjából ennyit tudunk a törvényhozás asztalán lévő tervezetről jelenleg.

Összefoglalva:

-nem érdemes most késedelembe esni, mert elesnek akkor a "kedvezményes" árfolyamtól

- késedelmes ( 90 napon túli) törlesztés esetén az eredeti piaci árfolyamra lesz lehetőség csakis

- a forintosítás a deviza alapú lakáscélú- és szabadfelhasználású jelzálog hitelekkel szemben,  csupán opció, tehát az ügyfél számára nem kötelező, de erről nyilatkozni kell a bankban

-10-15% csökkenésre lehet számítani a becslések szerint a törlesztőrészletekben

- kivételt képeznek azok a hitelek, amelyek forintban fixáltak, hiszen itt a futamidő csökkentése miatt, akár nőhetnek is a futamidő csökkenésével arányosan a törlesztőrészletek

Sajnos túl jó hír nincs az autóhitelesek számára, hiszen a tartozásuk sok esetben még magas, a gépjármű értéke viszont jelentősen csökkent. Valószínűsíthető, hogy nem lesz megoldás az, hogy a bank " elviszi" esetleg a nem fizető adósok gépjárművét és a hitel el lesz felejtve. Véleményem szerint erre nem jó apellálni és ezzel nem fog lezárulni, illetve megoldódni a hiteltörténet.

Néhány nap, mire pontosan látjuk a törvényt és még konkrétabban a vele kapcsolatos lehetőségeket.

Ellenben:

Sokat írtam már arról, hogy ez a kamatkörnyezet sok lehetőséget kínál a lakáscélú jelzáloghitelesek számára. Ők most ezt az időszakot megragadhatják arra, hogy bizonyos megoldásokat kihasználva, olyan egyensúlyba hozzák hitelüket fedezeti ingatlanjukkal, hogy később ezt a hitelt esetleg, refinanszíroztatni lehessen. Vagy ha erre nincs mód, akkor rövidebb futamidő alatt vissza lehessen fizetni. Ezzel csökken a visszafizetendő összeg nagysága, vagy egy jövőbeni kamatemelés esetén is, a futamidő módosításával alacsonyabban tartható a jövőbeni  törlesztőrészlet.  Tehát, aki most lép a megoldások irányába, csak jól járhat, aki elkomolytalankodja ezt az időszakot, saját pénzügyi jövőjét hozza ismét nehéz helyzetbe.

Ma sok hiteles  pont azért nem tud olcsóbb hitelhez jutni, mert fedezeti ingatlanjának értéke alacsonyabb, mint a hiteltartozása. Ez a probléma azonban, - nem győzőm elég fórumon hangsúlyozni-, bizonyos eszközökkel  leküzdhető, és enyhíthető. Kellő gondossággal és körültekintéssel, az eszközök helyes megválasztásával.

Azonban fontos látni, hogy nincs idő késlekedni. Sok tárgyalás után azt látom, hogy az ügyfelek kicsit ( túlzottan!) megnyugodtak a forintosítás után és késlekednek abban, hogy érdemi lépéseket tegyenek annak érdekében, hogy megakadályozzák hitelkamataik és ezzel törlesztőrészleteik jelentősebb emelkedését a jövőben.

Ennek részleteiről egy korábbi bejegyzésben írtam már. Az alábbi  cím alatt olvashatja a bejegyzéseim között.

http://ati1981.blog.hu/2015/08/04/a_forintositott_hitelek_ujabb_kockazatai

Ha tehát fontosnak érzi, hogy megmeneküljön egy újabb hitel okozta nehézségtől, vizsgáljuk meg hitelét és beszéljük át a könnyítés lehetőségeit. Jelentkezzen! Keressen bizalommal az oldalon található elérhetőségeim bármelyikén, vagy akár a közösségi médiumokon.

 Ha hasznosnak találta sz összefoglalót, ossza meg mások számára is!

 

Szólj hozzá

devizahitel személyi kölcsön autóhitel forintosítás fogyasztási kölcsön