2014. jan 29.

Aktuális!!!!! Vajon mik mozgatják ma a piacot?

írta: Attila 1981
Aktuális!!!!! Vajon mik mozgatják ma a piacot?

Ma éppen csak "felnéztem" az "arckönyvre" és minden második poszt arról szól, hogy mi is történik az Euró árfolyamával a mai napon! Persze sokféle meglátás helyt kap a hozzászólásokban, de talán érdemesebb és hitelesebb, ha egy picit megnézzük mi is rángatja a hazai piacot is a mai napon!

Két fontos dolog is történt a héten! Késő este a törökök kamatot emeltek, nem is jelentéktelen mértékben, már ezt megelőzte az elemzők szerint egy kedvező fejlődő piaci hangulat, ettől aztán azt várták ez gátat szab a régiós devizák gyengülésének! 

Nem így lett, sőt a forint alul maradt ebben a versenyben, és sokhavi mélypontra sikerült kerülnie! De mi is mozgathatja, rángathatja a piacot? 

A mostani esés hátterében a nemzetközi piacok állnak, persze hatással van rá a hazai alacsony kamatszint is. A világ pénz és tőkepiaca összefügg! Halvány jelei már vannak annak, hogy a fejlett piacokban már van potenciál a növekedésre ( ilyenek például az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok), ennek az lehet majd a hatása, - amely döntést élesen le is követ a piac-, hogy csökken vagy teljesen kivezetésre kerül a pénznyomtató politika, és megindulhat egy óvatos kamatemelés is! Vagyis lejár az úgynevezett olcsó pénz korszaka! A laza monetáris politikát ( alacsony kamatszint, pénznyomda) tehát felváltja a fejlett országokban a szigor, és ennek a hatása hamar meglátszik a fejlődő piacokon is! Milyen módon? Egyszerű józan ésszel lekövethető módon! Emelkedett a kamatszint a török líra piacán, akkor nyilván nem forintot vesz a befektető, hanem török lírát, hiszen itt magasabb hozamra spekulálhat! Nyilván ezt a pénzt ki kell valahonnan vennie! Tehát kevesebb pénz kerül a Kelet Európai devizákba! Ennek egyszerű következménye, hogy a kelet -európai devizák a gyengülés jelét mutatják!


Nyilván a kamatvágásoknak egy gazdaság és hitelezés ösztönző szerepe van a fejlett országok, így Magyarország esetében is, más kérdés ez mostanra mennyire eredményes? Persze ezzel azért némileg sérülékenyebbek lettek ezek az eszközök, hiszen a befektetők számára a magasabb hozamok tették vonzóvá a fejlődő piacokat!

Vár még a világgazdaság a FED döntésére, míg ez meg nem történik, addig mindenki izgatott a piacon! De ez minden ilyen alkalommal így volt a FED -döntéseket megelőzően! Ezt követően ismét meg fog nyugodni majd a piac, és véleményem szerint a forint is! 

Izgulhat nyilván az, aki spekulatív módon játszik a piacon,  hiszen minden ilyen nagyobb kilengésen, piaci mozgáson lehet sokat keresni, és sokat is veszíteni! 

Nem kell azonban, hogy izguljon az, aki hosszú távú megtakarításokban gondolkodik, vagy hosszú távú befektető, hiszen az ilyen piaci mozgások számukra inkább hasznot jelentenek, semmiképpen sem veszteséget! Ha spekulatív módon " rángatják" is a piacokat a spekulánsok, az kevésbé hatja meg azokat, akiknek bármilyen esést is kell elszenvedniük valamely instrumentumban, de van idejük kivárni a korrekciót, a hozamemelkedést! Hiszen érdemes figyelembe venni azt a tényt, hogy a tőkének hosszú távon sohasem érdeke az, hogy  "elégesse" önmagát! 

A nagy tőzsdeguru Warren Buffet kijelentései jutnak ilyenkor az eszembe, amiket Ő, mint a világ egyik- , vagy talán legsikeresebb befektetője mondott:

-...ne kövesd mindig a tömeget.... de nem is menj vele szembe mindig....

-...a rossz dolgok nem nyilvánvalóak,amikor jó időket élünk...

-...gondolkodj hosszútávon...

-"Azt ígértem, hogy a Berkshire Hathaway-t mindig is több mint elegendő készpénzállomány mellett működtetem. Soha nem akarunk idegenek jóindulatára számítani, hogy rövid távú kötelezettségünket teljesítsük."

-... a legjobb alkalom a cégvásárlásra, amikor az bajban van...

-... a részvénypiacok mindig kimásznak a válságból....


Érdemes csak arra gondolni, hogy az USA indexei, komoly, két világháborús esemény után, olajáringadozásokat követően, több pénzügyi krízist megélve, - ha csak a legutóbbira gondolunk is- ,mindig jó hírekkel kecsegtetnek! A jelenben sincs ez másként! Elég csak, ha most megnézzük az S&P indexet! ( Amely Amerika 500 legkiválóbb cégének mutatója!)

Azt gondolom, nagyon nem tévedhetünk, ha hallgatunk az "omahai bölcsre", /ld. Warren Buffet/, és az értékpapír alapú megtakarításainkat képesek vagyunk hosszútávon megtartani, legalább 10 évig, ahogy ő ajánlja! Nyilván számos egyéb dologtól, költségektől, adómértéktől, vagy adómentességtől függ az eredmény, de legyen szó befektetési alapról, befektetési eszközalapról, vagy, -aki nagyon mer kockáztatni a pénzéből és rendelkezik kockáztatni valóval - konkrét tőzsdei papírokról, a hosszú távú gondolkodás és szemléletmód eredményes lehet, akkor is,ha rövidtávon nem is teljesítenek minden szakaszban kiválóan ezek az instrumentumok! Ha jól felépített a portfóliónk, és nem mindent egy lapra teszünk fel, főként nem spekulatív lapra és nem az ilyen eséseken és emelkedéseken akarunk nagyot szakítani,(vagy akár mindent elbukni), ami kisbefektetőknek nem kifejezetten ajánlott, akkor még az álmunk is nyugodt lehet! Én nyugodt alvást, hosszútávú szemléletmódot, és nagy hozamokat kívánok minden olvasómnak, biztonságosan

 

 

 

Szólj hozzá

piac