2015. jan 25.

Hogyan legyek sikeres 2015-ben?

írta: Attila 1981
Hogyan legyek sikeres 2015-ben?

Pénzügyi tervezés. /Avagy mi a módja annak, hogy életünket ne a hitelek rabságában töltsük?/

Az új esztendő első napjaiban bizonyára sokan tettek fogadalmakat. Mik a legáltalánosabbak? Leszokom a dohányzásról, elkezdek sportolni, ide - meg oda elutazom majd, sikeresebb szeretnék lenni a munkámban ... és így tovább. Bizonyára többen azért a pénzügyeikkel kapcsolatosan is tettek elhatározásokat. Remélhetőleg sokan elhatározták, hogy előrébb lépnek a pénzügyi tudatosságban. Idei évben elkezdenek megtakarítani, elkezdik a felkészülést arra, hogy aktív éveik után ne legyenek anyagi gondjaik. Vagy éppen lakáscéljaik érdekében tesznek majd félre. Megvallom nem hiszek az Újévi fogadalmakban. Statisztikák bizonyítják, hogy ezeknek a fogadalmaknak a 80%-a nem teljesül, mert az elhatározások iránti lelkesedés hamar alábbhagy. Igen a célok megvalósításához nagyfokú önfegyelem szükséges, ami az emberi jellem egyik nagyon értékes eleme. Az önfegyelem megóv attól, hogy hosszabb távú céljainktól eltántorítsanak rövidebb távú céljaink. Ezt az értéket ugyanúgy ki kell fejlesztenünk, mint ahogy tennünk kell az előnyös külsőért, vagy a szellemi képességeink gyarapításáért.

Nos, a kellő megfontolás nélküli "pezsgőgőzben" fogant elhatározásokban nem, abban viszont hiszek, hogy egy új esztendő elején mindenkinek érdemes picit megállnia és visszatekintenie az elmúlt évre. Megvizsgálnia azt, hogy miben sikerült előre lépnie? Meghatároznia jövőbeni céljait. Legyenek ezek a célok bármilyen jellegűek is. A "sikertanácsadók" nem győzik hangsúlyozni, hogy kitűzött céljainkat nem elég csak úgy fejben tartani. Maradandóbban és hatékonyabban motiválnak bennünket, ha ezeket írásban is rögzítjük.

Mit akar elérni a családi életében?

Milyen céljai vannak a munkában, karrierjében?

Miben szeretne pénzügyileg is előrébb jutni ebben a 2015-ös esztendőben?

Szánjon egy fél órát erre! Legyen őszinte önmagához és írja le céljait egy füzetbe, majd gyakran vegye elő ezt a listát az esztendő folyamán. 

Miért? Azért mert...

szeretném, ha Ön is átélné a saját életében, hogy szilárd célokkal rendelkező barátaim, munkatársaim, ügyfeleim kisebb, vagy nagyobb erőfeszítéssel szinte minden kitűzött célt sikerrel megvalósítottak 2014-ben is. A legtöbbjük használta ezt a módszert, amit az imént ajánlottam. Vagyis céljaikat írásban is rögzítették. Akadnak olyan ismerősök is, akik örök álmodozó típusok, nincsenek igazi céljaik. Csupán álmaik vannak.  Náluk azt látom, hogy még egyet sem sikerült meglépniük ezekből az álmokból. Mert csak álmokkal rendelkeznek, nem pedig időben és pénzben is meghatározott célokkal. Sikeres életünk receptje: ha világos célokkal rendelkezünk. A célok beteljesítéséhez pedig mindig szükségesek a konkrét tettek, konkrét lépések. Azok, amiket céljaink megvalósítása érdekében teszünk.A sikertelen emberek dédelgetik álmaikat és a "majd lesz valahogy" -tól remélik álmaik beteljesedését, garantáltan reménytelenül. Persze a siker egyik velejárója az áldozat is. Olykor le kell mondani rövidtávú céljainkról a nagyobb célok megvalósításának érdekében. Számos példát tudnék erre mondani. Áldozatok nélkül nincs siker sem a munkában, sem a pénzügyekben, sem az élet egyéb területén. A sikeres emberek mindig hosszú távon gondolkodnak, ezért tudnak olykor rövid távú kudarcaikon is felülkerekedni.

Jó volt látni az elmúlt esztendőben, hogy sokakat sikerült céljaik irányába elmozdítani konkrét lépésekkel, pénzügyileg is. Ki, kisebb lépést, ki nagyobbat tett azért, hogy az idei esztendőben elmondhassa magáról, hogy előrébb tart 2015-ben, mint 2014-ben tartott. Van aki csak az első lépést tette meg a pénzügyi tudatosság útján, vagyis elkezdett magának vésztartalékot képezni. Olyanok is voltak szép számmal, akik konkrét célokhoz rendelték hozzá a megfelelő pénzügyi megoldásokat. Legyen szó akár egy lakáscélról, akár gyermekeik jövőjéről, vagy éppen anyagi függetlenségük felépítésének megkezdéséről, nyugdíjtőkéjük megteremtéséről. Tette ezt mindenki anyagi lehetőségeihez mérten. Számos ügyfelem példáján bizonyítva látom: az anyagi biztonság irányába történő elmozdulás inkább akarat, mint pénz kérdése. Azt tapasztalom, aki akárcsak egy picit is lépett előre ezen az úton, nagyságrendekkel többet tett, mint az, aki a 2014-es esztendőt is hagyta elúszni mindenféle anyagi gyarapodás nélkül. Ügyfeleim eredményei bizonyítják, hogy szuper évet tudhattunk magunk mögött és reményteljesen tekinthetünk ezen új esztendő elé is. Legalább is a világgazdaság egészének növekedését tekintve. Reméljük, 2015-ben már Ön is kiveszi a részét a kedvező folyamatokból.

Ez azonban nem sikerülhet másként csakis akkor, ha megtervezzük a pénzügyeinket.

Házat sem építünk tervek nélkül. Lehet ugyan vele próbálkozni, kétséges eredménnyel. Pénzügyi életünk is akkor lesz stabil, ha megtervezett és a kivitelezés a terveknek megfelelően történik. Ha néhány éve sokan, nem " ad hoc" hozták volna meg pénzügyi döntéseiket, lényegesen kisebb probléma lenne a lakosság eladósodottsága, lényegesen kevesebb vállalkozás ment volna csődbe. Sajnos ma is sokan vannak olyanok, akik minden lehetséges módon "igyekeznek szegények maradni". Mondván: "ők értenek a pénzügyeikhez". Tervek nélkül egész életük ki lesz téve a bizonytalanságnak és kritikus élethelyzetekben kapkodva, a jövőben is garantáltan a legrosszabb döntéseket hozzák. Ezzel adott esetben nemcsak a saját pénzügyi gyarapodásukat teszik lehetetlenné, de rossz pénzügyi döntéseik hatását még gyermekeik is nyögni fogják! Gondolom szívesebben hagyna gyermekeire tisztes vagyont, mint tetemes adósságot, vagy éppen saját maga eltartásának a nehézségét?! 

A pénzügyi siker első lépése a professzionális pénzügyi tervezés.

Kezdjük az alapokkal:

1.) A pénzügyi tervezés tartalma:

- pénzügyi céljaink meghatározása / gépkocsi, lakás, gyermekek iskoláztatása, nyugdíj stb./

-időtáv meghatározása / Mikorra szeretnénk a kitűzött céljainkat elérni?/

-hozambeli elvárásaink lefektetése 

-likviditási  ( hozzáférhetőségi ) pontok meghatározása

-időtávnak megfelelő portfóliók ( befektetési eszközök összessége) kialakítása

1.1 Pénzügyi céljaink meghatározása:

-legfontosabb, hogy legyenek céljaink ( Vajon, ha most megkérdezném Öntől mit tervez elérni ebben az évben konkrétan tudna rá választ adni?)

-fontos a tudatosság, átgondoltság és a döntésképesség

-az előbbiek hiányában lehetetlen célokat meghatározni és tervezni

-időben elkezdett tervezéssel sokkal olcsóbb és könnyebb egy pénzügyi ( vagy bármilyen) cél elérése, mint tervezés hiányában

-Sajnos a magyar lakosságra még mindig jellemző az előfinanszírozás lehetőségeivel kapcsolatos ismerethiány. Az elkerülhetetlenül bekövetkező pénzügyi hiányt általában utófinanszírozással ( hitelből) igyekeznek megoldani. Eladósítva, kiszolgáltatva ezzel az anyagi függőségnek családjuk helyzetét. Persze lényeges az is, hogy az utófinanszírozás, az esetek nagy részében sokkal többe  kerül az előfinanszírozás lehetőségeinél.

1.2. Időtáv és célok összefüggése

A különböző célokhoz különféle időtávok kapcsolhatóak.

Rövid távú célok: Ezeket rövid távú befektetéssel tudjuk elérni ( ilyen lehet egy autóvásárlás).

Középtávú célok:  2-7 év közé eső céljaink általában (   lakáscsere, lakásvásárlás).

Hosszútávú célok: 10-20-30 év közé eső céljaink ( gyermekek jövőjéről való gondoskodás, saját nyugdíjtőke felépítése, anyagi függetlenséghez szükséges tőke felépítése)

Ezeket a célokat három aspektusból kell megvizsgálnunk a "befektetési háromszög" elve alapján. Vagyis hozam, likviditás és kockázat szempontjából. Fontos, hogy figyeljünk arra is, hol tudunk plusz forrásokra szert tenni. Akár azáltal, hogy adójóváírást tudunk igénybe venni egy adott megoldásra, akár azáltal, hogy  államilag támogatott pénzügyi konstrukciókban gondolkodunk. Fontos az is, hogy milyen módon tudunk adóelőnyökhöz jutni egy - egy pénzügyi megoldáson keresztül. A forrásbővítés remek lehetőség ilyen módon a saját megtakarításunk gyarapítására. Igenis van "ingyen pénz"! Kérdés az, hogy tudunk-e róla?

1.3  Portfólió kialakítása a likviditás és a hozam szempontjainak figyelembevételével.

Időtáv szerint és általános pénzügyi célok figyelembevételével négy fajta célról beszélhetünk:

-biztonsági tartalékképzésről  ( 3-6 havi, bármikor hozzáférhető)

-rövid távú célokról ( egy éven belül bekövetkező " szükségletek")

-lakáscélról

-gyermekek jövőjének előfinanszírozásáról illetve privát nyugdíjcéljainkról

Általánosságban elmondható, hogy sem a biztonsági tartalék, sem pedig a rövid távú célok megfinanszírozásához szükséges pénzeszközeinknek  gyarapításához sajnos nem nyílik nagy mozgásterünk. Az egy éves, vagy az alatti időtáv rövidtávnak tekinthető és mivel a likviditási ( hozzáférhetőségi ) igény magas, magas kockázatot tilos vállalni ezzel a pénzzel.  Ami természetesen meglátszik majd a hozamokon. E célra elhelyezett pénzünk gyarapodásához egy jól megválasztott bankbetét esetleg valamilyen állampapír, illetve befektetési jegyek szolgálhatnak eszközéül. Itt a hozam kevésbé lényeges momentum. Ha az inflációt ki tudjuk védeni, akkor már nyertünk. Ezt a pénzt sem tartjuk "párnacihában", sem malacperselyben. Hiszen, gondoljuk csak bele, az elmúlt napok forintgyengülése nyomán mennyit csökkent  lekötetlen készpénzünk vásárlóértéke?!

A lakáscélok is időben megtervezve akár előfinanszírozásból is megvalósíthatóak. Itt sokszor a hitelek is belépnek a megvalósítás folyamatába. A hitelek tervezése, optimális kiválasztása, személyre szabása  is része a pénzügyi tervezésnek. Az "adósságfék" intézménye miatt azonban egyre jelentősebb az önerő felépítése. Erre kiváló, kifejezetten lakáscélú programok vannak mindenki számára( akár egészen alacsony saját ráfordítással és magas állami támogatással). De ezekről majd a később.

A hosszútávú célok  azonban már sokkal komplexebb megoldásokat igényelnek. A gyermekek iskoláztatása illetve a nyugdíjcél felépítése több millió, vagy több 10 millió forintos tőkeigényt jelent. Ennek felhalmozására  már alkalmatlanok az elsősorban "kamat-típusú" megtakarítási formák. A nyugdíjtöke felhalmozása szerencsés esetben hosszútávon történik. Ez esetben már érdemes kihasználni a pénzpiac mellett a globális tőkepiac lehetőségeit. A különféle állami adójóváírásokat és adóelőnyöket, amikkel ezek a hosszú távú programok plusz forrást generálnak. Több ilyen létezik, hogy ki melyiket választja, az számos szempont függvénye. Ezekkel a megoldásokkal megfelelő időtávon, jelentős anyagi megterhelés nélkül építheti fel mindenki azt a szükséges tőkemennyiséget, amivel gyermekének gondtalan életkezdést, önmagának tisztességes anyagi háttérrel rendelkező idős kort teremthet.

penzugyi_tervezes.jpg

                          / kép forrása: Internet/

 

 "Soha nem álmodoztam a sikerről. Tettem érte." / Estee Lauder/

 

A feladatom az, hogy költséget csökkentsek és bevételt növeljek  Ön és családja életében. Ehhez rendelkezem tapasztalattal, és kiemelkedő speciális szakértőkkel. Ha tisztában van azzal, hogy jövője, sorsa a saját kezében van, ha eldöntötte, hogy  végre szembenéz családja és személyes jövője pénzügyi kihívásaival, készítsünk erre közösen egy akciótervet. Számoljunk! Kíváncsi vagyok céljaira, kíváncsi vagyok mit tett már ezeknek a céloknak eléréséért. Legyen ez az új év anyagi előrelépés, az anyagi biztonság felépítésének éve az Ön számára is. 

Elérhetőségeimen bátran vegye fel velem a kapcsolatot. Akár email-ben, akár telefonon.

 

Szólj hozzá